ZABYTKOWE ORGANY

Jednym z najciekawszych elementów zabytkowego wyposażenia kościoła pw. św. Wawrzyńca w Wilkszynie są mechaniczne organy piszczałkowe.

Organy zostały wybudowane w 1868 r. przez znanego wrocławskiego organmistrza Eduarda Theinerta (1830–1895) i prawdopodobnie są jego ostatnim instrumentem, który przetrwał do dziś. Pozostałe egzemplarze ucierpiały m.in. na skutek działań wojennych. Okoliczności budowy instrumentu w kościele w Wilkszynie nie są znane. Nie zachowały się także oryginalne plany ani rysunki konstrukcyjne.

Organy są niewielkim 8-głosowym instrumentem mechanicznym zbudowanym w stylu barokowym. Posiadają jeden manuał (klawiatura do gry rękami) oraz klawiaturę pedałową (do gry nogami). Co ciekawe, kontuar (miejsce, gdzie znajduje się manuał) zamykany jest zasuwanymi drzwiczkami. W 2016 r. w organach wymieniono dmuchawę na cichobieżną.

Obecnie organy są w bardzo złym stanie. W opinii specjalistów “Instrument […] znajduje się w stanie agonalnym” [portal organy.art.pl]. Czesław Chrobak, organmistrz, który prowadzi remont wilkszyńskich organów, stwierdził: “To nie agonia. To śmierć kliniczna”. Organy wymagają pilnej i gruntownej renowacji. Instrument jest rozstrojony, a pojedyncze piszczałki zupełnie nie działają. Wiele piszczałek jest zniszczonych do tego stopnia, że konieczna jest wymiana na nowe. Drewno jest spróchniałe oraz zniszczone przez owady. Proboszcz Zbigniew Bortnik podjął w 2017 r. starania o uzyskanie pozwoleń i pozyskanie środków na remont organów. Remont został podzielony na dwa etapy: Pierwszy, trwający od lipca do listopada 2018 r. już się zakończył. Drugi został zaplanowany na 2019 r.
Na czas remontu wnętrze organów zostało zdemontowane i wywiezione do warsztatu organmistrzowskiego. Od lutego br. do kościoła powracają powoli kolejne piszczałki.

Zob. KRONIKA PRAC KONSERWATORSKICH PRZY ORGANACH (FOTOGALERIA)

Koszt remontu to 105 000 zł brutto. Remont zabytkowych organów można wesprzeć, wpłacając dowolną kwotę na konto parafialne:
Parafia pw. św. Wawrzyńca, ul. Szkolna 1, 55-330 Wilkszyn, gmina Miękinia
19 1020 5242 0000 2702 0151 6665
z dopiskiem: REMONT ORGANÓW
Każdą udokumentowaną wpłatę na ten cel można odpisać od podatku (maksymalnie 6 proc. dochodu uzyskanego w roku dokonania wpłaty) – więcej informacji na stronie pit.pl.