Trasa nr 3: Wilkszyn – Wojnowice

To trzecia propozycja ciekawej trasy rowerowej wokół Wilkszyna. Trasa ma ok. 19 km i jest do pokonania (bez dłuższych postoi) w ok. 1,5-2 godz. Trasa ta w 99 proc. omija drogi asfaltowe, prowadząc po wąskich leśnych ścieżkach (tzw. naturalne single), drogach polnych i leśnych.

Trasę tę najlepiej pokonywać rowerem górskim MTB na szerokich oponach > 2,0″. Jest to trasa naturalna. W zależności od warunków pogodowych miejscami zdarzają się odcinki grząskie i koleiny. W suchych warunkach jest do pokonania na rowerze trekingowym. Nie jest to trasa oficjalna, dlatego nie jest oznakowana. W okolicach Wojnowic trasa pokrywa się z trasą zieloną (wariant B) oznakowaną w ramach Miękińskich Tras Rowerowych. Aby się nie zgubić, można pobrać plik GPS z serwisu Traseo lub na smartphone otworzyć trasę za pomocą aplikacji Traseo do pobrania z Google Play lub AppStore (można także wydrukować). Poniżej prezentujemy opis trasy oraz mapę.

Zaczynamy w Wilkszynie przy Orliku, skręcamy w prawo w ulicę Leśną, a po 200 m w lewo w las. Będziemy jechać po wąskiej leśnej drodze. Na pierwszym rozwidleniu skręcamy w prawo i po 700 m docieramy do szerokiej drogi szutrowej, gdzie  skręcamy w lewo i po 150 m w prawo, w wąską leśną ścieżkę. Jedziemy nią 1,3 km, docieramy ponownie do szerokiej szutrówki, skręcamy w lewo i po 100 m w prawo w stara leśną drogę, którą po 500 m dotrzemy do drogi Wrocław – Brzezina. Przecinamy drogę, jedziemy prosto, a po 300 m skręcamy w prawo. Po 200 m wyjedziemy z lasu, przed nami 1 km nową szutrówką, którą dojeżdżamy do kompleksu leśnego wokół Mrozowa. Nie jedziemy jednak prosto granicą lasu, wybierzemy znacznie ciekawsze ścieżki przez las. Skręcamy w lewo, po 150 m w prawo, a po kolejnych 300 m ponownie w prawo i 200 m w lewo. Przed nami 700 m w wieloma korzeniami, z dwoma przejazdami przez strumienie (trzeba tutaj uważać, gdyż czasami to miejsce jest słabo przejezdne), lekkimi zjazdami, gdzie można się trochę rozpędzić.

Dojeżdżamy do zielonej trasy rowerowej oznakowanej w ramach Miękińskich Tras Rowerowych. Trasa ta biegnie przez Lisią Górę do Miękini. Cała zielona pętla ma długość 24 km, to dobra opcja aby przedłużyć o 2 godziny wycieczkę. My jednak znacznie skrócimy trasę zieloną. Zgodnie z oznakowaniem skręcamy w lewo, po chwili w prawo, jedziemy wzdłuż starego stawu, a gdy trasa zielona skręca w lewo my pojedziemy w prawo.

Pokonaliśmy 7km trasy. Na trasę zieloną wrócimy ponownie za 2,5 km. Po skręcie w prawo i pokonaniu 250 m skręcamy w lewo, po kolejnych 200 m w prawo. Wjeżdżamy na szeroką leśną drogę, którą opuszczamy po 200 m, skręcając w lewo. Przed nami najdłuższy zjazd na trasie, tylko 300 m, jednak można się trochę rozpędzić, uważając na korzenie. Na końcu zjazdu skręcamy w lewo, zobaczymy także oznakowania trasy zielonej, którą teraz nie pojedziemy, będziemy nią wracać. Trasa rowerowa skręca w prawo, my jedziemy prosto. Po 300 m dojeżdżamy do drogi Mrozów – Wojnowice. Jeżeli lubisz jeździć techniczne i żadnego singla nie opuścisz, to na tym odcinku po lewej stronie naszej trasy biegnie 500 m singiel góra – dół. Wjazd jest oznakowany na drzewach. Szosą jedziemy w lewo tylko 150 m, następnie skręcamy w prawo, w szutrówkę, którą jedziemy niecały 1 km. Pogromcy singli także w lesie po lewej stronie szutrówki znajdą ciekawy odcinek.

Ponownie dojeżdżamy do zielonej trasy rowerowej. Tym razem pojedziemy nią znacznie dłużej ok. 3,5 km. To najlepszy odcinek naszej trasy. Skręcamy w prawo ostro góra – dół i tak trzy razy. Potem starym wałem z wieloma korzeniami. Po 1,5 km ponownie na chwilę wjeżdżamy na drogę Mrozów – Wojnowice. Skręcamy w lewo. Trasa zielona objeżdża Zamek na Wodzie, my jednak wjedziemy na teren ogrodu zamkowego i alejkami objedziemy zamek. Tutaj można zrobić dłuższy postój, skosztować coś w restauracji zamkowej. Po wydostaniu się z terenu zamku skręcamy w prawo, potem w lewo. Ostro pod górę 500 m, jadąc szybko można się trochę zmęczyć. Na końcu wzniesienia skręcamy w prawo, a po kolejnych 500 m w skręcamy w lewo. Opuszczamy zielona trasę rowerową.

Przejechaliśmy 12,5 km. Zaczynamy drogę powrotną. Jednak tylko 2 km jedziemy tą sama trasą, po 2 km skręcamy w lewo, a po 500 m, przy stacji ujęcia wody w prawo i po 50 m w lewo w wąską ścieżkę. Jadąc dalej prosto dojedziemy do ulicy Wiśniowej w Wilkszynie. Drogę asfaltową opuszczamy po 500 m skręcając w prawo i wjeżdżając ponownie do lasu, gdzie skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Po 400 m dojeżdżamy do drogi szutrowej, gdzie skręcamy w lewo. To fragment niebieskiej trasy Szlaku Odry. Po 700m dojedziemy do Wiśniowej Góry, najwyższego wzniesienia na naszej trasie 141 m n.p.m. Szutrówka biegnie obok szczytu, warto jednak zboczyć, aby wjechać na górę i ostrym zjazdem ponownie wjechać na szutrówkę. Na północną stronę Wiśniowej Góry prowadzi w dół kilka technicznych singli, przed zjazdem warto sprawdzić czy wszystkie przeszkody na trasie są przejezdne. Po 500 m zjeździe opuszczamy szutrówkę skręcając w lewo. 1 km leśnej ścieżki doprowadzi nas do miejsca startu.

Zapraszamy.

oprac. Tomasz Chudzikiewicz