PLEBANIA

Plebania mieści się nieopodal kościoła, po drugiej stronie ulicy, przy ul. Szkolnej 1. Jest obiektem zabytkowym, choć nie widnieje w rejestrze zabytków.

Plebania w widoku od frontu
Fot. Ewa Zajfert

Pierwsza plebania powstała w tym miejscu najprawdopodobniej w II ćwierci XVIII w. Obecna – murowana z cegły, wzniesiona na planie prostokąta, tynkowana, dwukondygnacyjna z mieszkalnym poddaszem i nakryta naczółkowym dachem z lukarnami – datowana jest na 1905 r. Otoczona jest przestronnym ogrodem, w którym od kilku lat w sierpniu odbywa się festyn parafialny “Wawrzynki”.

Plebania na przedwojennej fotografii
Fot. ze zbiorów Marianny i Güntera Thiemannów
Plebania i kościół pw. św. Wawrzyńca w widoku od strony ogrodu
Fot. Kamilla Jasińska

Jeden z budynków gospodarczych, ten położony najbliżej kościoła i ulicy, pełnił niegdyś funkcję m.in. salki katechetycznej. Podobnie jak plebania, tak i on datowany jest na początek XX w. Na początku marca 2019 r. rozpoczął się jego remont. Z inicjatywy proboszcza parafii, ks. Zbigniewa Bortnika, na parterze budynku, w części położonej najbliżej ulicy, powstaje toaleta, która w trakcie mszy i nabożeństw będzie ogólnodostępna. Prace remontowe trwają także na poddaszu i w pozostałej części parteru, gdzie docelowo mają powstać sale spotkań. Choć nie jest to jeszcze nazwa oficjalna, to po remoncie budynek będzie zwany Betlejemką.

Budynek gospodarczy przy plebanii – tzw. Betlejemka
Fot. Kamilla Jasińska