JOLANTA SZYBALSKA-MATCZAK

Profesor sztuk muzycznych zawodowo związana z chóralistyką, która jest nie tylko jej pracą, ale także największą pasją. Odbywające się w kościele pw. św. Wawrzyńca co jakiś czas koncerty, są jej inicjatywą.

Prof. Jolanta Szybalska-Matczak
Fot. archiwum prywatne

Urodziła się w Bielsku-Białej. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką, śpiewem i tańcem. Swoje pasje rozwijała w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia oraz Zespole Tańca Ludowego „Przygoda” w Rybniku. W 1987 r. rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Wychowania Muzycznego. Studia, a także Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, które ukończyła z wyróżnieniem, zadecydowały o ostatecznym wyborze jej ścieżki zawodowej związanej z chóralistyką.

Od 1991 r. jest pracownikiem macierzystej uczelni, czyli wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie kształci studentów m.in. w zakresie dyrygowania. Od tego samego roku związana była z Chórem „Feichtinum”, pełniąc w nim kolejno funkcję asystenta (1991–1995), drugiego dyrygenta (1995–2005) oraz kierownika artystycznego (2005–2014). Ważnym momentem w jej karierze zawodowej było założenie w październiku 2000 r. Chóru Kameralnego „Senza Rigore”, działającego przy Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Z zespołem tym, jako dyrygent, koncertuje w kraju i zagranicą, uczestnicząc w prestiżowych festiwalach muzycznych oraz konkursach chóralnych, na których zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Niejednokrotnie chór ten gościł także w parafii w Wilkszynie (zob. filmową relację z jednego z koncertów). Od 2009 do 2011 r. prowadziła działalność artystyczną z Zespołem Wokalnym „Voice Factory”, realizując program „Chopin a cappella”, który z powodzeniem prezentowała w kraju i za granicą.

W latach 2008–2012 pełniła funkcję prodziekana, a od września 2012 r. jest dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Współpracowała z Ogólnopolskim Programem Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych w Koszalinie, Letnią Akademią w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Polskim Narodowym Chórem Młodzieżowym. Bierze udział w pracach jury międzynarodowych
i ogólnopolskich konkursów chóralnych.

Jest laureatką m.in. nagród rektorskich rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, srebrnej odznaki „Zasłużony Dla Miasta Rybnika”, odznaki honorowej „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”, Brązowego i Srebrnego „Krzyża Zasługi” oraz nagród indywidualnych „Dla najlepszego dyrygenta” na 10. Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Rybniku (2014), 12. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „In…Canto sul Garda” w Riva del Garda we Włoszech (2017), Międzynarodowym Konkursie Chórów i Orkiestr „Birstonas Cantat” na Litwie (2018). W kwietniu 2014 r. została uhonorowana przez Prezydenta RP tytułem profesora sztuk muzycznych.

Od kilku lat wraz z rodziną mieszka w Wilkszynie, którym zauroczona jest już od dawna. Prawie 20 lat temu przypadkiem wraz rodziną dotarła do niego, spacerując po lesie mokrzańskim. Widok na wieś od strony Wiśniowej Góry zauroczył ją i jej bliskich do tego stopnia, że postawili osiąść tu na stałe. W wolnych chwilach lubi spotkania z przyjaciółmi, prace w ogrodzie oraz spacery po lesie lesie mokrzańskim, który do dziś zadziwia ją swoją magią.