INFORMACJE OGÓLNE

Wilkszyn – urokliwa i dynamicznie rozwijająca się dolnośląska wieś o blisko 850-letniej historii, zamieszkała obecnie przez blisko 2 tys. osób.

Leży na lewym brzegu Odry, w gminie Miękinia, w powiecie średzkim, na północny zachód od Wrocławia, przy drodze wojewódzkiej 336. Od północy graniczy z Pisarzowicami, od północnego-zachodu – z Brzeziną, zaś od wschodu i południa z Wrocławiem. Znakiem rozpoznawczym Wilkszyna, widocznym już z daleka niemal z każdej strony, od której wjeżdża się do wsi, jest charakterystyczna wieża zabytkowego kościoła pw. św. Wawrzyńca wzniesionego w 1721 r.

Południowa granica Wilkszyna przebiega przez malowniczy Las Mokrzański, który jest największym kompleksem leśnym znajdującym się w granicach administracyjnych Wrocławia. To ten las – wraz z przepływającą przez niego Łękawicą, najwyższym naturalnym wzniesieniem Wrocławia (148 m n.p.m.), wieloma dębami szypułkowymi i występującą w wilgotniejszych miejscach olszą czarną, rzadkimi roślinami jak np. tajęża jednostronna, a także wytyczonymi w lesie szlakami turystycznymi – przynajmniej od końca XIX w. jest miejscem ściśle związanym z Wilkszynem i jego mieszkańcami.

Sołectwo Wilkszyn obejmuje swym zasięgiem również przysiółek Miłoszyn. Dzieje tych dwóch miejscowości od wieków ściśle się ze sobą przeplatają.

WILKSZYN
51°11′30″N  16°51′45″E