Wawrzynki ’23 za nami [FOTORELACJA]

Przynajmniej około tysiąc osób wzięło udział w tradycyjnym rodzinnym festynie parafialnym “Wawrzynki”, który odbył się w niedzielę 13 sierpnia 2023 roku na ogrodzie przy plebanii, a poprzedzony był mszą świętą odpustowo-dożynkową. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz odnalezienia siebie i swoich bliskich na zdjęciach.

Msza święta z wieńcem dożynkową i niespodzianką dla proboszcza

Tegoroczne „Wawrzynki” rozpoczęły się o godz.12.00 uroczystą mszą świętą odpustowo-dożynkową sprawowaną w kościele pw. św. Wawrzyńca w Wilkszynie pod przewodnictwem ks. Adama Kościka. Wzięli w niej udział również kapłani z dekanatu Miękinia oraz inni zaprzyjaźnieni z proboszczem i parafią. Podczas mszy zaprezentowany został okazały wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkszynie pod okiem Kazimiery Kowalczuk. Niespodzianką dla wszystkich, a szczególnie dla proboszcza ks. Zbigniewa Bortnika, który w wilkszyńskiej parafii posługuje 25 lat, była przyznana mu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaka honorowa “Zasłużony dla kultury polskiej”. W imieniu ministra wręczył ją Paweł Hreniak, poseł na Sejm RP, a jako pierwsi gratulacje złożyli proboszczowi Jan Marian Grzegorczyn, burmistrz Gminy Miękinia, oraz Adam Zaniewski, przewodniczący Rady Miejskiej [więcej tutaj].

Wieniec dożynkowy został przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) z Wilkszyna. Od lewej: Adam Zaniewski (przewodniczący Rady Miejskiej Miękini), Jan Marian Grzegorczyn (burmistrz Gminy Miękinia), Piotr Kowalczyk (szafarz), ks. Zbigniew Bortnik (proboszcz), Rafaela Sztukowska (KGW), u góry z tyłu Jan Kozak (kościelny), Marietta Cichy (KGW), Wiesława Janusz (sołtys Wilkszyna), Kamilla Jasińska (rada sołecka), po prawej stronie wieńca: Małgorzata Połatajko (KGW), Kazimiera Kowalczuk (KGW), Henryka Gałczyńska (KGW), Jadwiga Korb (KGW), u góry Maja Stępień (prezes KGW). Fot. Michał Karczmarek
Proboszcz nie krył radości, że tradycja dożynek nadal jest w Wilkszynie podtrzymywana. Fot. Michał Karczmarek

Więcej zdjęć ze mszy świętej w galerii u dołu strony.


Atrakcje wawrzynkowe w ogrodzie przy plebanii

Festyn rodzinny w ogrodzie przy plebanii rozpoczął się o godz. 15.00 i od tego czasu dostępne były wszystkie atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a wśród nich m.in. cieszące się ogromnym powiedzeniem najmłodszych dmuchane zamki.

Także i przedstawiciele różnych służb nie nudzili się, mieli bowiem masę chętnych, którzy chcieli porozmawiać lub zobaczyć z bliska dostępne pojazdy: radiowóz, wóz strażacki oraz samochód wojskowy. Uczestnicy festynu chętnie rozmawiali na temat najnowszych zmian z przepisach ruchu drogowego z policjantami z Posterunku Policji w Miękini.

Tegoroczne Wawrzynki tradycyjnie wsparł 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia stacjonujący w pobliskiej Leśnicy we Wrocławiu. Poza węzłowym wozem kablowym WWK-10C żołnierze przygotowali także strzelnicę wojskową, która jak co roku była nieustannie oblegana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Główną atrakcją okazał się oczywiście pokaz piany strażackiej przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Lutyni. Ponieważ pogoda dopisała – było bardzo słonecznie, a temperatura powietrza oscylowała w okolicach blisko 30 stopni – zabawie w pianie nie było końca. Także i kurtyna wodna okazała się atrakcją nie tylko dla najmłodszych.

Po raz kolejny na festyn można było przyjść ze swoim zwierzakiem, gdyż przygotowana została festynowa przychodnia weterynaryjna, gdzie bezpłatnych porad udzielała doskonale znana okolicznym mieszkańcom lek. wet. Katarzyna Dynus-Maszczyk z Przychodni Weterynaryjnej “VillVet” w Wilkszynie.

Jak co roku nie zabrakło także zabawy dla dzieci z animatorkami, ani tradycyjnych rozgrywek sportowych: turnieju siatkarskiego zorganizowanego i poprowadzonego przez Jakuba ojca i Jakuba syna Żaczków, a także turnieju piłki nożnej dla dzieci poprowadzonego przez Krzysztofa Janusza. Drużyny, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce, otrzymały pamiątkowe medale i drobne upominki w postaci kuponów do wykorzystania na stoisku gastronomicznym.

Dodatkową atrakcją zorganizowaną na wzór tej z 2021 roku było zwiedzanie wilkszyńskiego kościoła z licencjonowanym przewodnikiem Michałem Karczmarkiem, który chętnym nie tylko przybliżył historię wilkszyńskiej parafii sięgającej XIV wieku, ale także opowiedział o sekretach wystroju i wyposażenia wzniesionego w 1721 roku kościoła parafialnego. W obu turach zwiedzania wzięło udział w sumie ponad 60 osób.

Stoiska gastronomiczne w tym nowość – sołecka grochówka

Na „Wawrzynkach” nigdy nie może zabraknąć jedzenia, dlatego i tym razem przewidziano m.in. dania z grilla, rozmaite przekąski na ciepło i zimno, a także ciasta i napoje. Większość przysmaków przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkszynie, a także Restauracja Kredens, która dostarczyła większość serwowanego mięsa, a także wystawiła specjalne stoisko z lodami. Rozmaite ciasta były dziełem mieszkanek Wilkszyna i Pisarzowic, które chętnie włączyły się w przygotowania.

Nowością była zainicjowana przez sołtys Wilkszyna Wiesławę Janusz grochówka sołecka, która według tajnego przepisu została przygotowana przez mieszkanki Wilkszyna w strażackiej kuchni polowej i gotowała się przez całą noc od sobotniego wieczoru. Przygotowano sto litrów – wszystko zostało zjedzone nim “Wawrzynki” dobiegły końca.

Wieczorna zabawa taneczna

Wieczorna zabawa muzyczna rozpoczęła się od akcji #WilkszynGraNaByleCzym. Po raz pierwszy organizatorzy zachęcili mieszkańców do tego, by na festyn przyszli ze swoimi instrumentami muzycznymi i przyłączyli się do wspólnego zagrania Barki oraz Hej, Sokoły. W wilkszyńskiej orkiestrze nie zabrakło gitary, fletu, keybordu, a nawet perkusji, a ponieważ było to granie na byle czym, to w ruch poszły m.in. widelce, łyżki i butelki. Wobec wielu innych atrakcji dostępnych na festynie, we wspólnym graniu wzięło udział tylko kilkanaście osób, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku znajdzie się więcej chętnych.

Trwającą do godziny 22.00 zabawę muzyczną przy znanych i lubianych hitach poprowadził Craft Zespół Piter.

Tegoroczne “Wawrzynki”, jak i każde poprzednie, nie doszłyby do skutku, gdyby nie organizacyjne zaangażowanie mieszkańców parafii. W przygotowania włączyły się osoby zaangażowane w działalność rozmaitych grup parafialnych, przede wszystkim skupione w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej i Rady Parafialnej. Oprócz parafii współorganizatorem “Wawrzynek” było sołectwo Wilkszyn na czele z sołtys Wiesławą Janusz oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkszyna pod wodzą Mai Stępień. Tradycyjnie organizatorzy mogli liczyć na pomoc Gminy Miękinia i burmistrza Jana Mariana Grzegorczyna oraz Samorządowego Ośrodka Kultury w Miękini i dyrektor Małgorzaty Sujeckiej. Jednym z kluczowym partnerów festynu już od wielu lat jest prowadzona przez Monikę Cichy Restauracja Kredens z Wilkszyna. W pomoc i obsługę stoisk włączyli się także właściciel i pracownicy lokalnej burgerowni Piaskownica. Ponadto mieszkańcy Wilkszyna i Pisarzowic pomogli w przygotowaniach i porządkach obejmujących m.in. przygotowanie ogrodu przy plebanii (skoszenie i odkomarzenie), rozkładanie i składanie namiotów, dostarczenie, montaż i demontaż sprzętu nagłaśniającego oraz przygotowanie, wyposażenie i obsługę stoisk. Wszystkim zaangażowanym organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Dochód z tegorocznego festynu zostanie przeznaczony m.in. na doposażenie Betlejemki oraz sfinansowanie upominków dla dzieci z okazji Mikołajek.

Wszystkim, którzy wzięli udział w “Wawrzynkach” serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!


FOTOGALERIA WAWRZYNKOWA 2023

Fotografie ze mszy świętej: Michał Karczmarek
Pozostałe zdjęcia: Wiesława Janusz, Kamilla Jasińska

WIENIEC DOŻYNKOWY

MSZA ODPUSTOWO-DOŻYNKOWA

WAWRZYNKOWY MOBILNY POSTERUNEK POLICJI

WOJSKOWA STRZELNICA I POKAZ POJAZDU WOJSKOWEGO

WAWRZYNKOWY PUNKT PORAD WETERYNARYJNYCH

PIANA I KURTYNA WODNA OSP LUTYNIA

TURNIEJ SIATKÓWKI

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

ZABAWY DLA DZIECI Z ANIMATORKAMI ORAZ DMUCHANE ZAMKI itp.

STOISKA GASTRONOMICZNE

SOŁECKA GROCHÓWKA – PRZYGOTOWANIA I DYSTRYBUCJA

ZABAWA I ODPOCZYNEK NA OGRODZIE

ZABAWA TANECZNA