Sprzątamy Wilkszyn – podsumowanie

Kilka dni po tym, gdy nastała kalendarzowa i astronomiczna wiosna, 26 marca 2022 roku, mieszkańcy Wilkszyna ruszyli do działania. W ramach kolejnej akcji społecznej “Sprzątamy Wilkszyn” każdy sprzątał swoją okolicę. Ile osób wzięło udział w akcji? Ile worków pełnych śmieci zebrano? Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ.

Tegoroczna akcja cieszyła się dużym powodzeniem, tak jak i podobne organizowane w minionych latach. Z pewnością sprzyjała temu bardzo dobra pogoda — było ciepło i słonecznie. Nie bez znaczenia był także fakt, że mieszkańcy chcą mieszkać w czystym otoczeniu, a tego typu akcja sprzyja zacieśnianiu więzi sąsiedzkich, szczególnie, że Wilkszyn szybko się rozrasta. Sprzątany był cały Wilkszyn, choć każdy z uczestników porządkował okolice swojego miejsca zamieszkania. Do akcji przyłączyło się także około 25 wolontariuszy ze szkoły w Pisarzowicach wraz z opiekunami – Agnieszką Kozłowską-Wójcik oraz Anną Kosecką. Tradycyjnie w akcji brały udział całe rodziny. Trudno policzyć wszystkie osoby, ale z pewnością było ich ponad sto. Dla dzieci biorących udział w akcji zostały przygotowane specjalne dyplomy – można je odebrać u sołtys Wilkszyna w godzinach pracy wilkszyńskiej Biblioteki.

W odróżnieniu od podobnych akcji z poprzednich lat, tym razem Wilkszyn został podzielony na kilka rejonów, a każdy z nich miał swojego koordynatora. W wyznaczonych miejscach w godzinach od 11.00–11.30 rozdawane były worki oraz rękawice. Można je było odebrać u zbiegu ulic:
– Wiśniowa – Jarzębinowa / koordynator: Szymon
– Wiśniowa – rondo / koordynator: Sebastian
– Kalinowa – Leśna / koordynator: Marta
– Sportowa – orlik / koordynator: Piotr
– Leśna – stare boisko / koordynator: Gosia
– Polna – Północna / koordynator: Tomasz
– Szkolna – Skowronkowa / koordynatorzy: Joasia, Ola
– Główna – Magnoliowa / koordynator: Adam G
– Boczna – Wspólna / koordynator: Iwona

Koordynatorzy wydali łącznie ponad dwa tysiące worków na odpady zmieszane oraz po kilkaset worków na odpady szklane, plastikowe oraz papierowe. Worki i rękawice zapewniła gmina Miękinia. Ponieważ zaangażowanie mieszkańców było ogromne, a śmieci do pozbierania ogromna ilość, zabrakło worków oraz rękawiczek. Z pomocą przyszła firma Adamex z Pisarzowic, która zaopatrzyła nas w brakujące materiały.

Zapełnione worki mieszkańcy mogli zostawiać wzdłuż ulic: Wiśniowa, Leśna, Pod lasem, Sportowa, Polna, Miłoszyńska, a także przy pętli autobusowej, na parkingu przy kościele i przy starym boisku. W godzinach od 12.00 do 15.30 dzięki uprzejmości Szymona Borowskiego oraz Mieszka Szymanowskiego śmieci były na bieżąco przewożone do PSZOK-u.

Ile śmieci zebrano? Niespełna dwie tony, a dokładnie 1,7 tony, a oprócz tego 20 starych opon.

Jakie przemyślenia mają organizatorzy po tegorocznej akcji? Z jednej strony niezwykle budujące jest to, że mieszkańcy potrafią się tak bardzo zmobilizować do tego typu działań. Z drugiej strony zasmuca fakt, ile i jakie śmieci zostały znalezione w lesie, w rowach i na polach… Ktoś je tam przecież wyrzucił, nie zważając na to, że zaśmieca naszą wspólną okolicę…

Wieczorem na zakończenie całej akcji odbyło się wspólne biesiadowanie przy ognisku zorganizowane przez sołtys Wilkszyna i radę sołecką, sfinansowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini. Drewno na ognisko przygotował Piotr Jankowiak, a nad pieczeniem kiełbasek tradycyjnie czuwał Piotr Szarek.

Wszystkim tym, którzy wzięli udział w tegorocznym sprzątaniu, serdecznie dziękujemy!