POMAGAMY UKRAINIE

[AKTUALIZACJA: środa, 6 maja, godz. 13.30]. W ramach Miękińskiego Komitetu Solidarności z Ukrainą w Wilkszynie działa CENTRUM WSPARCIA UKRAINY. Zorganizowana została pomoc dla przybywających do Wilkszyna i całej gminy Miękinia uchodźców, a ponadto organizowane są TRANSPORTY HUMANITARNE wysyłane do Lwowa, skąd dary trafiają do innych miejscowości na Ukrainie. Tutaj znajdują się wszystkie niezbędne i aktualizowane na bieżąco informacje o potrzebnej pomocy, a także relacje i galerie zdjęć z dotychczasowych działań.


ZRZUTKA NA DZIAŁALNOŚĆ CENTRUM WSPARCIA UKRAINY W WILKSZYNIE
(zrzutka zorganizowana przez sołtys Wilkszyna Wiesławę Janusz)
Link do zrzutki


GALERIA ZDJĘĆ I RELACJA Z DOTYCHCZASOWYCH DZIAŁAŃ
PONIŻEJ


NAJBLIŻSZY TRANSPORT HUMANITARNY WSPÓŁORGANIZOWANY PRZEZ GMINĘ MIĘKINIA
WYRUSZY Z WILKSZYNA DO LWOWA PO ŚWIĘTACH WIELKANOCNYCH.
Lista potrzebnych rzeczy poniżej.
Dary można zostawiać na Stacji Paliw GAZELA w Wilkszynie, ul. Marszowicka 12 (czynne całą dobę).
Poniżej apel koordynatora punktu wolontariatu we Lwowie #Львів_опір, gdzie wysyłane są transporty z Wilkszyna.

W Wilkszynie organizowane są różne rodzaje pomocy:
— CENTRUM WSPARCIA UKRAINY w Wilkszynie — magazyn rzeczy pierwszej potrzeby dla uchodźców przybywających na teren gminy Miękinia w tym do Wilkszyna, a także oferta zajęć dla dzieci uchodźców,
— TRANSPORTY HUMANITARNE — zbiórka na potrzeby osób pozostających na Ukrainie i biorących bezpośredni udział w walkach na Ukrainie, a także dla cywili przebywających w ogarniętych walkami rejonach np. w szpitalach, ośrodkach pomocy i schronach oraz dla uchodźców ze wschodnich rejonów Ukrainy, którzy znaleźli schronienie we Lwowie i innych miejscowościach zachodniej Ukrainy.

Osoby chętne do udzielenia pomocy na miejscu [nocleg, transport, pomoc specjalistów itp.] proszone są o wypełnienie formularza POMAGAMY UKRAINIE. Link do formularza: Pomoc Ukrainie (google.com)

Poszukujemy sponsorów (osób prywatnych lub firm), które będą w stanie sfinansować zakup konkretnych rzeczy wskazanych przez stronę ukraińską lub potrzebnych tu na miejscu
(kontakt: Kamilla, tel. +48 519 305 402).

CENTRUM WSPARCIA UKRAINY W WILKSZYNIE

Od 4 kwietnia
Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie
działa w nowym miejscu — w budynku dawnej świetlicy i biblioteki, Wilkszyn, ul. Główna 17
(w centrum wsi, nieopodal pętli autobusowej).

Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, piątek 15.00-19.00

Działalnością Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie kieruje Wiesława Janusz, sołtys Wilkszyna. Koordynatorem transportów humanitarnych jest Kamilla Jasińska, członkini rady sołeckiej. Działalność wilkszyńskiego sztabu pomocy Ukrainie jest skoordynowana z działaniami Miękińskiego Komitetu Solidarności z Ukrainą, na czele którego stoi wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn. Bieżące informacje dostępne są m.in. na profilu Sołtys Wilkszyna na FB.

ZBIÓRKI PROWADZONE W WILKSZYNIE

ZBIÓRKA NA POTRZEBY PRZEBYWAJĄCYCH W WILKSZYNIE I NA TERENIE CAŁEJ GMINY MIĘKINIA UCHODŹCÓW:
– aktualnie najbardziej potrzebna jest żywność, szczególnie kasza gryczana, mleko, ryż, makaron, mąka, cukier, kawa, herbata, mleko, płatki śniadaniowe, konserwy, przecier pomidorowy itp.
– odzież damska w różnych rozmiarach
– można także przynosić kosmetyki, foteliki samochodowe, odzież dziecięcą i męską itp. (ubrania powinny być wyprane, poskładane i posegregowane) — przed przyniesieniem tego typu rzeczy najlepiej upewnić się na miejscu, co jest najbardziej potrzebne

TRANPORTY HUMANITARNE NA UKRAINĘ — ZBIÓRKA RZECZY NA POTRZEBY CYWILI ORAZ WOJSKA:
– wszelkiego rodzaju środki opatrunkowe (szczególnie opaski uciskowe, bandaże, koce termiczne), a także sprzęt medyczny oraz apteczki osobiste (np. apteczki samochodowe)
– wszelkiego rodzaju leki (szczególnie przeciwbólowe, uspokajające, antybiotyki itp.)
– (!!!) żywność długoterminowa możliwa do spożycia na froncie (szczególnie konserwy, gotowe dania w puszkach, zupki ekspresowe, żywność energetyczna itp.)
– (!!!) żywność długoterminowa przeznaczona dla cywili (np. kasza gryczana, ryż, makaron, konserwy, płatki śniadaniowe, kawa, herbata, cukier, mąka itp. oraz jedzenie dla dzieci np. mleko w puszkach, kaszki, dania w słoiczkach itp.)
– (!!!) całe zgrzewki napojów np. wody mineralnej, soków
– męskie ubrania wojskowe i/lub w kolorze czarnym, moro, khaki itp. (szczególnie spodnie typu bojówki, bluzy z kieszeniami, kurtki, kominiarki) oraz bielizna męska (nowa), ciepłe skarpety, odzież termiczna
– obuwie nadające się na front, np. buty trekingowe
– rękawice męskie (wojskowe, taktyczne lub inne)
– plecaki i torby wojskowe
– środki higieny osobistej, szczególnie chusteczki nawilżane
– śpiwory, koce (ciemne) i karimaty
– ręczniki w ciemnych kolorach
– kamizelki taktyczne
– ochraniacze na kolana i łokcie (mogą być budowlane)
– maski gazowe
– siatki maskujące lub siatki sportowe (np. z boisk do siatkówki lub piłki nożnej), na których można wyplatać siatki maskujące
– materiały nadające się do tworzenia siatek maskujących, np. obrusy, ręczniki, zasłony i prześcieradła w ciemnych kolorach (czarne, brązowe, zielone, khaki) — najlepiej pocięte w długie paski o szerokości ok. 5 cm
– materiał typu kordura (do szycia noszy dla rannych), najlepiej całe belki oraz pasy i zapinki
– materiał wodoszczelny moro, ewentualnie khaki, czarny lub inny ciemny (do szycia apteczek osobistych dla żołnierzy), najlepiej całe belki oraz czarne rzepy lub inne zapinki
– sprzęt typu: latarki (np. czołówki), baterie, powerbanki, walkie-talkie, krótkofalówki, noktowizory, lornetki
– generatory energii 75 kW
– rzeczy niezbędne w szpitalach na oddziałach położniczych, dziecięcych i geriatrycznych (szczególnie leki dla dzieci i osób starszych, pampersy dla dzieci i dorosłych, mleko i kosmetyki dla niemowląt itp.)
– spacerówki i inne wózki niezbędne np. w domach dziecka

W czasie 6 tygodni od rozpoczęcia przez Federację Rosyjską wojny na Ukrainie (24 lutego — 7 kwietnia 2022 roku) z Wilkszyna wyjechało kilka transportów humanitarnych (m.in. cztery ciężarówki i dwa tiry, w sumie ok. 22 tony darów). Współorganizowane przez Gminę Miękinia we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu transporty są wysyłane przede wszystkim do jednego z centrów wolontariatu we Lwowie #Львів_опір. Tam wszystkie rzeczy są rozdzielane według bieżących potrzeb i w ramach ogólnoukraińskiego wolontariatu Opir_ua trafiają np. do szpitali, cywili oraz do wojsk na froncie.


GALERIA ZDJĘĆ i RELACJA Z PRZEBIEGU AKCJI

Środa i czwartek, 6 i 7 kwietnia

Centrum Wsparcia Ukrainy nadal aktywnie działa (ale w nowej lokalizacji, przy ul. Głównej 17) i jest codziennie odwiedzane przez kolejne rodziny. Każdego dnia pomagamy naszym gościom z Ukrainy. Dziś zawitał do nas cudowny chłopiec — sześcioletni Markiian z Kijowa. Wyrecytował nam wiersz Tarasa Szewczenki o tęsknocie za Ukrainą, do której nie może powrócić [nagranie umieszczone za zgodą mamy chłopca i jego samego].

Transport humanitarny, który wyjechał z Wilkszyna we wtorek, w środę ok. godz. 17.00 przekroczył polsko-ukraińską granicę i wieczorem dotarł do Lwowa. W czwartek od rana we Lwowie trwała wielka akcja rozpakowywania.

Wtorek, 5 kwietnia

Cały poniedziałek okazał się zbyt krótki, by zapakować tira, który ma wyjechać do Lwowa. Plany pokrzyżował także wieczorny deszcz, dlatego we wtorek od rana nadal trwało pakowanie i przygotowywanie transportu. Tym razem na transport złożyły się rzeczy pozyskane z różnych miejsc i przekazane m.in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza. Oprócz tego wiele rzeczy przekazali mieszkańcy Wilkszyna i całej gminy Miękinia. O wyposażenie szpitali w najpotrzebniejsze materiały m.in. środki opatrunkowe zadbała Fundacja InMed Krystyny i Edwarda Karczewskich z Krępic. Osiem palet przygotowanych przez InMed darów za pośrednictwem naszego partnera we Lwowie dotrze m.in. do szpitali we Lwowie, Żytomierzu, Kopyczyńcach, Chmielnickim i w Odessie. We wtorek około południa wszystko było już gotowe — na aucie znalazło się 30 palet i blisko 100 kartonów luzem leżących na nich. Wysłaliśmy też wózki dziecięce, które są bardzo potrzebne w jednym z domów dziecka we Lwowie. Przy okazji tankowania na stacji paliw Gazela zważyliśmy tira. Okazało się, że tym razem pozyskaliśmy 9 ton darów. W sumie to już około 22 tony darów dla Lwowa, nie licząc tych tych kilku busów, które wysłaliśmy z Wilkszyna już trzeciego dnia wojny. Gotowy do drogi tir ok. 13.00 wyruszył na bazę do Wrocławia, skąd ok. 18.00 wyruszył w trasę do Lwowa.

Poniedziałek, 4 kwietnia

Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie po kilku dniach przerwy wznowiło działalność w nowej lokalizacji, czyli w budynku przy ul. Głównej 17 w Wilkszynie, gdzie niegdyś mieściła się biblioteka i świetlica wiejska. Od poniedziałku 4 kwietnia to właśnie tam uchodźcy, którzy osiedlili się na terenie gminy Miękinia, mogą przychodzić po rzeczy najpilniejszej potrzeby.

Sobota-niedziela, 2-3 kwietnia

W niedzielę 3 kwietnia w świetlicy przy ul. Sportowej 2 trwały przygotowania do najbliższego transportu humanitarnego, który z Wilkszyna do Lwowa wyruszy prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem 4 kwietnia. Dary można cały przynosić na stację paliw GAZELA w Wilkszynie, ul. Marszowicka 12, czynne całą dobę.

W sobotę 2 kwietnia zakończyły się przygotowania do uruchomienia Centrum Wsparcia Ukrainy w nowym miejscu w Wilkszynie. Będzie ono czynne od poniedziałku 4 kwietnia.

Piątek, 1 kwietnia

W piątkowym wydaniu “Gazety Wrocławskiej” ukazał się artykuł Janusza Gajdamowicza poświęcony transportom humanitarnym wysyłanym z Wilkszyna na Ukrainę. Wszystkie transporty współorganizuje gmina Miękinia.

Dzięki Oli z Wilkszyna, która jako wolontariuszka pracuje na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, udało się pomóc dwóm paniom profesor z Kijowa, które od poniedziałku spały na podłodze na dworcu i w różnych noclegowniach. Poruszona ich sytuacją Ola zwróciła się o pomoc do sołtys Wilkszyna. Dzięki osobistemu zaangażowaniu dwóch rektorów wrocławskich uczelni dla pań profesor szybko udało się znaleźć mieszkanie służbowe w domu studenckim jednej z wrocławskich uczelni. Będą tam mogły spokojnie przeczekać wojnę, w czasie której zdalnie prowadzą zajęcia dla studentów Uniwersytetu Kijowskiego. Mówiące biegle po angielsku uczone zanim trafiły do tymczasowego mieszkania odwiedziły m.in. Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie, gdzie zostały zaopatrzone w najpotrzebniejsze rzeczy, oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, gdzie miały okazję porozmawiać o wielu sprawach z wicedyrektorem tej instytucji dr. hab. Wojciechem Kucharskim.

Środa-czwartek 30-31 marca

Przeprowadzka Centrum Wsparcia Ukrainy z ul. Sportowej na ul. Główną w Wilkszynie trwała zasadniczo jeden dzień — w środę 30 marca wszystkie rzeczy kilkoma samochodami zostały przewiezione w nowe miejsce. Zorganizowanie wszystkiego zajmie jednak więcej czasu niż początkowo planowaliśmy, dlatego przyjmowanie gości z Ukrainy w nowym miejscu będzie możliwe dopiero od poniedziałku 4 kwietnia.

Poniedziałek, 28 marca

Po całym dniu tradycyjnej działalności Centrum Wsparcia Ukrainy wieczorem rozpoczęły się przygotowania do przeprowadzki Centrum do nowego miejsca. Działające od pierwszych dni wojny w Świetlicy i Bibliotece przy ul. Sportowej 2 Centrum — będące magazynem najpotrzebniejszych rzeczy tj. ubrań, żywności, kosmetyków itp. — od pierwszych dni kwietnia będzie funkcjonowało w budynku dawnej biblioteki przy ul. Głównej 17. W związku z przeprowadzką do nowego miejsca Centrum będzie nieczynne w najbliższych dniach. O godzinach, w jakich będzie funkcjonowało, poinformujemy w terminie późniejszym.

Bez przerwy trwają przygotowania do kolejnego transportu humanitarnego, który z Wilkszyna wyruszy w najbliższy poniedziałek 4 kwietnia. Podobnie jak jeden z poprzednich transportów jest on współorganizowany z Fundacją InMed z Krępic oraz — jak zawsze — z Gminą Miękinia. Lista zbieranych rzeczy jest dostępna powyżej.

Niedziela, 27 marca

Pierwsza niedziela od rozpoczęcia wojny, kiedy Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie było nieczynne, by dać nieco wytchnienia i odpoczynku wolontariuszom pracującym nieustannie od ponad miesiąca po kilkanaście godzin na dobę. Od najbliższego tygodnia działające w świetlicy w Wilkszynie centrum będzie czynne sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00 oraz w soboty od 14.00 do 18.00.

Zaprzyjaźniony z wilkszyńskim sztabem pomocy Eugeniusz, właściciel firmy transportowej z Wrocławia, wraz ze znajomymi kupił auto terenowe na potrzeby wojsk ukraińskich. Dziś pomogliśmy mu je zapełnić, by na Ukrainę nie jechało puste. Przekazaliśmy m.in. skrzynkę jabłek otrzymanych z Lutyni, baterie, śpiwory i opatrunki przekazane przez okolicznych mieszkańców, a także środki odkażające, które za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pozyskaliśmy od firmy Organic. W stronę Kijowa wypełnione po brzegi auto wyruszyło w niedzielę wieczorem. Mamy nadzieję, że szczęśliwie dotrze do celu i będzie służyło ukraińskim żołnierzom.

Nadal trwa zbiórka rzeczy niezbędnych cywilom oraz żołnierzom na Ukrainie. Lista rzeczy zamieszczona jest powyżej. Poszukujemy także partnerów w postaci firm, przedsiębiorców i osób prywatnych, które mogłyby przyłączyć się do organizowanej przez nas pomocy i kupić niektóre rzeczy wskazane przez stronę ukraińską. Osoby zainteresowane współpracą prosimy o kontakt telefoniczny z Kamillą, członkinią rady sołeckiej Wilkszyna (tel. +48 519 305 402).

Kolejny transport humanitarny planujemy wysłać na Ukrainę w poniedziałek 4 marca. Tradycyjnie będzie on organizowany we współpracy z władzami gminy Miękinia oraz Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu, a także — tak jak jeden z poprzednich — z Fundacją InMed z Krępic.

Wrocławska telewizja TVP3 w minionym tygodniu zrealizowała i 27 marca wyemitowała materiał na temat specjalistycznej pomocy humanitarnej zorganizowanej przez współpracującą z Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie Fundację InMed Krystyny i Edwarda Karczewskich z Krępic z gminy Miękinia. Jeden z poprzednich transportów organizowaliśmy wspólnie z InMedem, a tym razem ci sami kierowcy, co wówczas — Paweł i Artur — na Ukrainę wyruszyli ciężarówką w ubiegłym tygodniu. Ze specjalistycznym sprzętem medycznym pozyskanym i zakupionym przez InMed dotarli do szpitali we Lwowie, Kopyczyńcach, Chmielnickim, Kijowie i Odessie. Podobny materiał zatytułowany “Konwój, który wywołał zdumienie” został wyemitowany w niedzielę w magazynie informacyjnym “Teleexpress Extra”.
Link do materiału w TVP3
Link do materiału w “Teleexpressie Extra”

Piątek i sobota, 25 i 26 marca

Niemalże od pierwszego transportu humanitarnego wysyłanego z Wilkszyna na Ukrainę współpracujemy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Tym razem za pośrednictwem UMWD pozyskaliśmy kilka palet środków odkażających przekazanych przez firmę Organic. Wraz z najbliższym transportem trafią od do Lwowa i dalej na front, a tymczasem w piątek zostały zmagazynowane na Stacji Paliw Gazela w Wilkszynie, która wspiera nas od samego początku, przede wszystkim użyczając powierzchni magazynowej. Transport z podwrocławskiego magazynu zapewnił nam współpracujący z nami Eugeniusz, pochodzący z Ukrainy właściciel działającej we Wrocławiu firmy transportowej Ponomarov. Wszystkie inne duże transporty z magazynów UMWD również były możliwe dzięki niemu i jego flocie samochodowej. Od chwili nawiązania kontaktu ze sztabem wilkszyńskim Eugeniusz pomaga przy organizacji aut i znalezieniu kierowców gotowych jechać na Ukrainę z naszymi transportami organizowanymi z Wilkszyna we współpracy z Gminą Miękinia i Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu. Pomoc profesjonalnej firmy transportowej znacznie ułatwia organizację transportów.

Środa i czwartek, 23 i 24 marca

Centrum Wsparcia Ukrainy działa bez zmian i każdego dnia korzysta z niego przynajmniej kilkadziesiąt rodzin. Z uwagi na popularność naszego punktu pomocowego chwilami brakuje wolontariuszy, którzy na miejscu pomagają uchodźcom w znalezieniu odpowiednich rzeczy. Zdarza się też, że przed wejściem do świetlicy ustawiają się kolejki. Nikt, kto jest w potrzebie, nie zostaje jednak bez pomocy. Działalność punktu pomocowego w Wilkszynie jest możliwa dzięki rzeszy ludzi dobrej woli. Z jednej strony są to ci, którzy wciąż przynoszą do świetlicy potrzebne rzeczy, a z drugiej — wolontariusze, dzięki którym nasz punkt działa bardzo sprawnie i jest bardzo pozytywnie odbierany zarówno przez Ukraińców, jak i goszczących ich mieszkańców z okolicy.

Równolegle nieustannie trwa zbiórka rzeczy potrzebnych na Ukrainie. Kolejną partię darów przekazał w środę współpracujący od samego początku z wilkszyńskim sztabem Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Dostarczone do Wilkszyna dary zostały w środę wieczorem przepakowane i odpowiednio opisane, a następnego dnia wyruszyły na Ukrainę. W 30 paczkach znalazły się przede wszystkim rzeczy niezbędne noworodkom, np. przekazane przez brochowski szpital ubrania, pampersy i środki pielęgnacyjne dla niemowląt, a także żywność. Oprócz tego z zasobów wilkszyńskich przekazane zostały także środki opatrunkowe, śpiwory i kurtki męskie. Nieoczekiwane i zorganizowane w ciągu kilku godzin wysłanie tego transportu — niewielkiego w porównaniu do innych — stało się możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z ukraińskim właścicielem firmy przewozowej panem Mikołajem. Busem kierowanym przez pana Marcina rzeczy dotarły szczęśliwie do Lwowa już w piątek rano. Choć nie było ich wiele, to już są na Ukrainie i mogą służyć potrzebującym.

Poniedziałek i wtorek, 21 i 22 marca

Po 16 godzinach w trasie i nieoczekiwanych problemach na granicy (spowodowanych brakiem możliwości zarejestrowania transportu na oficjalnej stronie rządowej pomagamukrainie.gov.pl) w poniedziałek 21 marca przed południem transport humanitarny dotarł do Lwowa do wspieranego przez nas punktu wolontariatu. Wszystkie rzeczy z tira zostały przepakowane w mniejsze busy i trafiły do magazynu, gdzie zajęli się nimi wolontariusze. Rzeczy sukcesywnie są dzielone według zgłaszanych do tego punktu potrzeb i wysyłane w różne części Ukrainy, np. do szpitali, domów opieki, na front do wojskowych oraz do cywili pozostających w ogarniętych wojną i bombardowanych przez wojska rosyjskie miastach. Nasi partnerzy i przyjaciele z punktu wolontariatu we Lwowie sukcesywnie dzielą się z nami informacjami na temat przeznaczenia przekazanych przez nas darów.

Niedziela, 20 marca

W niedzielę o godz. 23.00 spod Świetlicy i Biblioteki w Wilkszynie wyruszył trzeci już oficjalny transport humanitarny zorganizowany w ramach Miękińskiego Komitetu Solidarności z Ukrainą we współpracy z wójtem gminy Miękinia Janem Marianem Grzegorczynem i konsulem generalnym Ukrainy we Wrocławiu Yurijem Tokarem. W trwającej od około godziny 18.00 akcji pakowania wzięło udział kilkadziesiąt osób — wolontariuszy z Wilkszyna, a także pracowników Stacji Paliw Gazela, gdzie zmagazynowanych było kilka zapakowanych już wcześniej palet z darami. Przez miniony tydzień za magazyn służyła także ciężarówka użyczona przez jednego z mieszkańców Wilkszyna — to w niej gromadzono paczki, dla których zabrakło już miejsca w świetlicy.

Do dużego tira zapakowanych zostało w sumie 18 palet i blisko sto kartonów pełnych darów przekazanych do wilkszyńskiego Centrum Wsparcia Ukrainy z różnych miejsc. Ponad sześć ton pomocy rzeczowej, a do tego cała moc serca, dobrych myśli i pozytywnej energii, pojechały do punktu wolontariatu we Lwowie, który wszystkie otrzymane rzeczy rozdysponuje wśród potrzebujących, znaczną ich część przekazując do szpitali i na front.

Tak duży kolejny już transport nie byłby możliwy bez całej rzeszy ludzi i instytucji dobrej woli, nie tylko z Polski. W transporcie tym zostały na Ukrainę przekazane m.in. środki opatrunkowe od Karateschule Imeri z Niemiec oraz od wolontariuszy z Sobótki, którzy od swoich przyjaciół z Niemiec otrzymali m.in. odzież męską i napoje. Dzięki prywatnym sponsorom udało się przekazać do Lwowa m.in. dużą belkę materiału moro, która posłuży do szycia apteczek osobistych dla żołnierzy, a także siatki maskujące. Największej pomocy udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który przekazał kilka palet darów, m.in. pampersy, papier toaletowy, świece, żywność długoterminową, bieliznę męską oraz kosmetyki i środki opatrunkowe. Bardzo pomogli wszyscy Ci, którzy sami kupowali lub finansowali nasze zakupy (np. poprzez dołączenie się do zrzutki), załatwiali rozmaite rzeczy, dowozili, segregowali, pakowali, opisywali i oklejali, dźwigali, użyczali auta, poświęcali czas i siły…

Sobota, 19 marca

Mijają właśnie trzy tygodnie od uruchomienia Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie. Punkt pomocy działa pełną parą, obsługując każdego dnia przynajmniej kilkadziesiąt rodzin uchodźców. Mieszkańcy Wilkszyna i okolic wciąż znoszą kolejne dary, które od razu są rozdysponowywane i trafiają do Ukraińców mieszkających na terenie gminy lub do naszego partnera we Lwowie, gdzie zorganizowana jest komenda cywilna. Działalność zainicjowana przez sołtys Wilkszyna we współpracy z wójtem gminy Miękinia nie byłaby możliwa nie tylko bez dużej rzeszy darczyńców, ale także wolontariuszy, którzy nieustannie od trzech tygodni poświęcają swój czas, spędzając w świetlicy nawet po kilkanaście godzin dziennie. Pomagać można na różne sposoby: na miejscu w świetlicy pełniąc dyżury przy wydawaniu darów lub segregując i pakując dary, które spływają do Wilkszyna. Można także przynosić to, co jest wskazane na listach. Potrzebni są także kierowcy i to zarówno na dalsze trasy, jak i w okolicach.

Od soboty rano zbieramy leki i opatrunki z domowych apteczek — witaminy, antybiotyki i rozmaite leki specjalistyczne. Chcemy je przekazać do Lwowa, gdzie tamtejsi lekarze zrobią z nich dobry użytek. Mamy nadzieję, że odzew mieszkańców Wilkszyna i okolic będzie na tyle duży, że w najbliższym transporcie uda się przekazać chociaż jeden duży karton.

Jak pokazuje szybko zdobyte doświadczenie ostatnich tygodni, łączenie sił przynosi bardzo dobre efekty. W sobotę do Wilkszyna zawitali goście z Niemiec z Karateschule Imeri na czele z Enisem Imerim — dwukrotnym mistrzem świata karate oraz jego przyjaciółmi Geroldem Wagnerem i Thomasem Petekiem. Przywieźli pokaźną partię rozmaitych środków medycznych, które wraz z naszym kolejnym wilkszyńskim transportem lada moment trafią do Lwowa, gdzie zostaną odpowiednio rozdysponowane. Za owocną współpracę z partnerami z Niemiec dziękujemy przyjaciołom z Sobótki — Krystynie Rak i Piotrowi Grudzińskiemu.

Wtorek 15 marca — piątek 18 marca

Przez cały tydzień aktywnie zbierane były rozmaite rzeczy niezbędne stronie ukraińskiej. Trafią do Lwowa, gdzie zostaną rozdysponowane według potrzeb m.in. dla wojska, do szpitali oraz wśród cywilnych mieszkańców wschodniej Ukrainy, którzy schronili się we Lwowie i jego okolicach. Do kolejnego transportu humanitarnego, który będzie wysłany z Wilkszyna do Lwowa w okolicach weekendu, przyłączyło się nie tylko wielu mieszkańców Wilkszyna i całej gminy Miękinia, ale także mieszkańcy innych miejscowości i gmin oraz rozmaite instytucje. Niezbędne np. w ukraińskich domach dziecka i domach opieki pampersy dla osób starszych przekazała Krystyna, mieszkanka Sobótki, która otrzymała je od niemieckich przyjaciół. Z Niemiec poprzez Sobótkę dotarł także cały bus darów, które po przesegregowaniu i odpowiednim przygotowaniu trafią do potrzebujących: większość zostanie przekazana do Lwowa, część została przeznaczona dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie na terenie gminy Miękinia. Podobnie według potrzeb podzielone zostały dary z zagranicy przekazane do Wilkszyna przez działającą we Wrocławiu Czasoprzestrzeń. W czwartek dotarła pokaźna kolejna już partia rzeczy niezbędnych na oddziałach położniczych i neonatologicznych. Zorganizował je szpital im. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie, a trafią one m.in. do szpitali we Lwowie i Tarnopolu, gdzie istnieje obecnie ogromne zapotrzebowanie na rzeczy dla noworodków i kobiet w połogu. Wśród przekazanych przez szpital im. Falkiewicza sprzętów medycznych znalazły się m.in. zestawy do cięcia cesarskiego — jeden z wielu towarów deficytowych na Ukrainie. Pokaźną partię darów Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie otrzymało także ze starostwa powiatowego w Środzie Śląskiej. To rzeczy, które w Holandii zbierali studenci Tilburg University.

Gdy szykowane są kolejne transporty humanitarne, świetlica jest zbyt mała, dlatego segregowanie i pakowanie odbywa się na terenie tuż przed nią i niejednokrotnie trwa do późnych godzin nocnych. Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomagają przy tej akcji — segregują, pakują, opisują itd., a także tym, którzy użyczyli swoich aut do transportu i w charakterze magazynu. Podziękowanie adresujemy także do pracowników stacji paliw Gazela, służących pomocą w magazynie na terenie Gazeli o każdej porze dnia i nocy.

Przekazana dotychczas pomoc humanitarna, która dotarła do Lwowa w ostatnich dniach, trafiła już w odpowiednie miejsca. Nasi partnerzy ze Lwowa na bieżąco informują nas o tym, gdzie trafią wysłane z Wilkszyna dary. Przykładowo: u żołnierzy na froncie są już torby wojskowe torby przekazane do Wilkszyna przez jedną z instytucji we Wrocławiu, która pragnie pozostać anonimowa. Wszystkie siatki sportowe, które dotarły do Lwowa w ostatnim transporcie, zostały już odpowiednio przygotowane i trafiły na front. Aby przyspieszyć ich plecenie, sołtys Wilkszyna zaapelowała do mieszkańców o pocięcie na paski rozmaitych ubrań i innych materiałów w kolorze czarnym, szarym, zielonym i brązowym. Do Lwowa wyślemy więc zarówno siatki, jak i paski materiału, które na miejscu zostaną odpowiednio splecione, tworząc siatki maskujące.

Poniedziałek, 14 marca

ZRZUTKA NA WSPARCIE RODZIN Z UKRAINY PRZEBYWAJĄCYCH W WILKSZYNIE I OKOLICACH
Sołtys Wilkszyna Wiesława Janusz założyła zrzutkę na rzecz przebywających w Wilkszynie i okolicach ukraińskich rodzin. “Świetlica w Wilkszynie jest największym magazynem pomocy dla Ukrainy w okolicy. Ze zgromadzonych rzeczy codziennie korzysta przynajmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzin uchodźców z Wilkszyna i całej gminy Miękinia, a także z okolicznych osiedli z Wrocławia. Zorganizowanie tak dużego magazynu stało się możliwe dzięki ogromnemu wsparciu udzielonemu przez ludzi dobrej woli. Każda złotówka ze zbiórki zostanie przeznaczona na potrzeby uchodźców zgłaszających się do Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie oraz osób biorących udział w walkach na terenie Ukrainy” — napisała sołtys Wilkszyna. Link do zrzutki

TRANSPORTY HUMANITARNE
Po każdym transporcie humanitarnym wysłanym na Ukrainę docierają do nas liczne sygnały od odbiorców dziękujących za udzielone wsparcie. Dziś około godziny 15.00 dotarła do nas informacja z komendantury cywilnej we Lwowie, że niemalże cały transport wilkszyński, który w niedzielny poranek dotarł do Lwowa, jest już u docelowych odbiorców lub jest w drodze do nich. Przykładowo: znaczna część m.in. ciepłej męskiej odzieży oraz opatrunków trafiła do ostrzelanego w nocy z soboty na niedzielę Międzynarodowego Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie nieopodal Lwowa. Także i w mediach społecznościowych można znaleźć wiele sygnałów od obdarowanych darami przekazanymi za naszym pośrednictwem ukraińskich instytucji i organizacji. Kilka ostatnich przykładów poniżej.

ZAJĘCIA DLA DZIECI W BIBLIOTECE
W tym tygodniu rozpoczną się zajęcia dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Wilkszyna i w jego okolicach. Będzie to nauka języka angielskiego dla dzieci. Bezpłatne zajęcia w bibliotece w Wilkszynie prowadzić będzie nauczycielka języka angielskiego z Ukrainy. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w czwartek 17 marca o godzinie 10.45 w bibliotece w Wilkszynie (ul. Sportowa 2). Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o wypełnienie formularza. Link do formularza zapisów.

Niedziela, 13 marca

TRANSPORT HUMANITARNY
W niedzielę około godz. 9.00 polskiego czasu dwie ciężarówki pomocy humanitarnej wysłane z Wilkszyna dotarły do Lwowa. Dary zostały rozpakowane w zorganizowanej w jednej z lwowskich instytucji naukowo-badawczych komendanturze cywilnej będącej również punktem wolontariatu i wsparciem dla ukraińskich wojsk obrony terytorialnej. Stamtąd dary trafią do najbardziej potrzebujących, przede wszystkim na front — w te rejony Ukrainy, gdzie trwają walki.

ŚWIETLICA
W świetlicy nadal są przyjmowane i wydawane dary dla rodzin przybyłych na teren gminy Miękinia. Dzięki niesamowitej reakcji mieszkańców na prośbę o wózki dziecięce, mogliśmy przekazać je nie tylko przebywającym w Wilkszynie i okolicy potrzebującym matkom z dziećmi, ale także odpowiedzieliśmy na apel wolontariuszy z Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. Osiem wózków w niedzielny wieczór trafiło właśnie tam.

Sobota, 12 marca

ŚWIETLICA
Kolejny aktywny dzień. Od samego rana w świetlicy trwało segregowanie i wydawanie rzeczy kolejnym rodzinom uchodźców. W niezwykły sposób na apel o wózki i foteliki samochodowe, których dotychczasowy zapas szybko się wyczerpał, odpowiedzieli mieszkańcy Wilkszyna i okolic — wieczorem magazyn był wypełniony po brzegi, dlatego podzielimy się z potrzebującymi w innych punktach pomocowych w okolicy.

TRANSPORT HUMNITARNY
Kilka minut przed północą, po kilku godzinach pakowania aut i wcześniejszych kilku dniach zbierania i przygotowywania darów, spod świetlicy w Wilkszynie wyruszyły w kierunku Lwowa dwa auta ciężarowe. Mieszko, Marcin, Rafał i Paweł — to kolejna ekipa odważnych kierowców naszego transportu humanitarnego wysłanego do komendantury cywilnej we Lwowie, skąd przekazane rzeczy trafią na front, a także do szpitala w Brodach oraz szpitala i parafii w Tarnopolu. Od początku wojny na Ukrainie z Wilkszyna wyjechały już trzy transporty humanitarne: pierwszy (pięć busów i dwa duże auta osobowe) w sobotę 26 lutego, drugi (dwie ciężarówki) w piątek 4 marca i trzeci (dwie ciężarówki) w nocy z piątku na sobotę 12/13 marca. Wszystkie przekazane dary pochodziły od ludzi dobrej woli — przede wszystkim od mieszkańców Wilkszyna i całej gminy Miękinia, a także od mieszkańców Wrocławia (część przekazana m.in. przez Radio Wrocław). W akcję zaangażowały się także różne firmy, organizacje i instytucje publiczne, udzielając różnorodnego wsparcia: od wypożyczenia ciężarówek przez kupno i przekazanie konkretnych rzeczy wskazanych przez stronę ukraińską. Wierząc, że wojna nie potrwa długo, nie poddajemy się i organizujemy kolejne transporty.

Piątek, 11 marca

Szesnasty dzień wojny na Ukrainie to jednocześnie czternasty dzień aktywnej działalności Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie. Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Sołtysa Wiesława Janusz, sołtys Wilkszyna, zainicjowała zbiórkę kosmetyków do pielęgnacji. Rano na swoim profilu w mediach społecznościowych napisała: “Kilka dni temu ujęła mnie młoda kobieta, która nieśmiało zapytała o krem do twarzy i rąk. Nie używała ich od wielu dni, a przecież jeszcze nie dawno robiła to na co dzień. Uświadomiłam sobie, że oprócz ubrań, butów bielizny, środków czystości kobiety potrzebują zadbać o swój wygląd. Nadal pomimo przeżyć i sytuacji, w jakiej się znalazły, chcą czuć się piękne i zadbane. Jako kobieta doskonale to rozumiem. W tym szczególnym dla mnie dniu kieruję prośbę do wszystkich osób chcących sprawić mi radość. Proszę Was o zakup kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy i dłoni, którymi będę mogła obdarować ukraińskie kobiety”. Odpowiedź na ten apel była błyskawiczna. Do świetlicy zaczęły docierać zestawy pielęgnacyjne i inne kosmetyki, które trafiając do zmęczonych wojną i ewakuacją Ukrainek, wywołują na ich twarzach uśmiech.

Kolejny transport humanitarny jest już gotowy i czeka na wyjazd. Dary trafią do Lwowa do komendantury cywilnej, do szpitala w Brodach oraz do szpitala i parafii w Tarnopolu. Przygotowanie kolejnego transportu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłoszone przez stronę ukraińską i stało się możliwe dzięki wsparciu udzielonemu przez wiele osób prywatnych, organizacje społeczne i instytucje publiczne.

Wtorek, 8 marca — czwartek, 10 marca

Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie działa pełną parą, codziennie udzielając pomocy przynajmniej kilkudziesięciu rodzinom uchodźców z terenu gminy Miękinia. Udzielanie takiej pomocy jest możliwe dzięki ludziom dobrej woli, którzy wciąż dostarczają do świetlicy dary — żywność, kosmetyki, odzież i inne niezbędne rzeczy.

Transport humanitarny zorganizowany wspólnie przez Centrum Pomocy Ukrainie w Wilkszynie oraz Fundację InMed, który kilka dni temu dotarł m.in. do Lwowa, Żytomierza i Kopyczyńców, był — jak potwierdziło ukraińskie wojsko — jedynym zagranicznym transportem humanitarnym, który dotarł dalej niż do Lwowa. Nasi kierowcy po opróżnieniu ciężarówki we Lwowie zabrali z centralnego magazynu lwowskiego m.in. leki i opatrunki, które postanowili dostarczyć możliwie najbliżej Kijowa, co im się udało m.in. dzięki wsparciu ukraińskich żołnierzy. Krótka relacja ukazała się w wieczornym wydaniu “Faktów” 9 marca 2022 roku (LINK, od 5. minuty). W materiale wystąpiła Magdalena Baszak, prezes Fundacji InMed z Krępic oraz Paweł, jeden z kierowców.

Poniedziałek, 7 marca

Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie z każdym dniem działa coraz sprawniej. Każdego dnia do zorganizowanego w świetlicy punktu zgłasza się przynajmniej po 30 rodzin z Ukrainy.

Niedziela, 6 marca

ŚWIETLICA
W Centrum Wsparcia Ukrainy w Wilkszynie — bo taką nazwę przyjął zorganizowany w świetlicy wiejskiej magazyn przyjmowania i wydawania darów — dzień jak co dzień. Ludzie dobrej woli dostarczali kolejne torby darów, a potrzebujące rodziny, które przybyły z ogarniętej wojną Ukrainy przychodziły po najpotrzebniejsze rzeczy.

TRANSPORT HUMANITARNY
W niedzielę zakończyła się nasza kolejna misja, czyli duży transport humanitarny, który kilka dni temu wyjechał na Ukrainę — wszyscy trzej kierowcy szczęśliwie powrócili do Polski. Tymczasem trwa szykowanie kolejnego transportu.

Sobota, 5 marca

TRANSPORT HUMANITARNY
Dwie ciężarówki z darami, które wyruszyły z Wilkszyna w piątek przed południem dotarły do przejścia granicznego w Hrebennem około północy. Po przekroczeniu granicy transport udał się w kierunku Lwowa, zatrzymując się po drodze na nocleg. W sobotę rano dary zostały dostarczone we wskazane miejsca m.in. do Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego Położnictwa i Neonatologii oraz do punktu wolontariatu zorganizowanego w Bibliotece Naukowej Uniwersytetu im. Iwana Franki. Część darów trafiła do centralnego magazynu we Lwowie, skąd trafi do potrzebujących m.in. na front. We Lwowie kierowcy się rozdzieli. Jedna ciężarówka pojechała do szpitala w Kopyczyńcach, gdzie dotarła przed godz. 18.00 polskiego czasu. Druga około godz. 18.00 dotarła do wyznaczonych punktów w Żytomierzu (punkt Caritas i szpital miejski), udając się dalej w kierunku Białej Cerkwi, gdzie dotarła późnym wieczorem.
Relacja na stronie internetowej gminy Miękinia.

AKCJA ZAKUPOWA
Zakończyła się akcja “Zakupy w IKEA” zainicjowana na jednej z grup sąsiedzkich w social media. Członkowie klubu Ikea Family, którzy w ramach promocji walentynkowej otrzymali kod o wartości 40 zł przy zakupach za min 100 zł z datą ważności do 5 marca 2022 roku, mogli przekazać kody do inicjatorów akcji. W porozumieniu z sołtys Wilkszyna zrobione zostały zakupy na łączną kwotę ponad 5200 zł. Kupiono m.in. koce, termosy, materace, kołdry i świece, które już wkrótce pojadą na Ukrainę.

ŚWIETLICA
Świetlica w Wilkszynie jest największym magazynem pomocy dla Ukrainy w okolicy. Ze zgromadzonych rzeczy codziennie korzysta przynajmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzin uchodźców z Wilkszyna i całej gminy Miękinia, a także z okolicznych osiedli z Wrocławia. Zorganizowanie tak dużego magazynu stało się możliwe dzięki ogromnemu wsparciu udzielonemu przez ludzi dobrej woli, którzy wciąż dostarczają do świetlicy kolejne dary dla uchodźców. Równolegle w świetlicy trwa pakowanie rzeczy, które w kolejnych transportach wyruszą w głąb Ukrainy. Najbliższy jest planowany na wtorek rano.

Piątek, 4 marca

TRANSPORT HUMANITARNY
Zapakowane wieczorem w czwartek i wyładowane po brzegi dwie ciężarówki przed południem wyruszyły w drogę w kierunku Ukrainy (przejście graniczne w Hrebennem).

ŚWIETLICA
W świetlicy w Wilkszynie trwa segregowanie kolejnych dostarczonych z różnych punktów i przez mieszkańców darów. Nieustannie z magazynu korzystają kolejne rodziny uchodźców.


Czwartek, 3 marca

PRZYGOTOWYWANIE TRANSPORTU
Po kolejnym dniu zbierania, sortowania i przygotowywania rozmaitych rzeczy do transportu późnym wieczorem rozpoczęło się pakowanie dwóch ciężarówek darów, które mają trafić prosto do szpitali na Ukrainie. Rozpoczęte o godz. 21.00 pakowanie ciężarówek trwało (z przerwami) do godz. 1.30 w nocy. O godz. 2.00 transport był gotowy do drogi.

Od samego rana ponad 40 wolontariuszy z terenu gminy Miękinia, przede wszystkim z Wilkszyna, porządkowało rzeczy dostarczone przez mieszkańców gminy bezpośrednio do świetlicy oraz przywiezione z innych współpracujących ze sztabem pomocowym w Wilkszynie punktów, m.in.
— ze Szpitala Specjalistycznego im. Falkiewicza przy ul. Wrocławskiej we Wrocławiu,
— z siedziby Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich przy ul. Bartla we Wrocławiu,
— z siedziby Radia Wrocław przy ul. Karkonoskiej we Wrocławia,
— z Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Relację z przygotowywania transportu przygotowało Radio Wrocław, które do Wilkszyna przekazało dary dostarczone do siedziby Radia Wrocław przez swoich słuchaczy. Relacja dostępna jest na stronie www.radiowroclaw.pl/articles/view/117484/Trwa-wielkie-pakowanie-W-piatek-z-Wilkszyna-do-Lwowa-wyruszy-konwoj-pomocy-humanitarnej.

Idące pełną parą przygotowania trwały nie tylko w świetlicy Wilkszynie, ale także w siedzibie firmy i fundacji InMed Krystyny i Edwarda Karczewskich w Krępicach. Fundacja ta przyłączyła się do działań Miękińskiego Komitetu Solidarności z Ukrainą i wraz ze swoimi partnerami biznesowymi i innymi producentami sprzętu medycznego przygotowała dary dla kilku szpitali na Ukrainie. Po jednej palecie najpotrzebniejszego sprzętu niezbędnego m.in. na oddziałach intensywnej pomocy trafi do:
— Wojskowego Centrum Medycznego we Lwowie,
— Szpitala Rejonowego w Kopyczyńcach,
— Szpitala nr 2 im. Pawłusenki w Żytomierzu,
— Szpitala Miejskiego nr 2 w Białej Cerkwi.
Więcej o pomocy zorganizowanej przez InMed na stronie www.fundacja.inmed.pl.

W świetlicy w Wilkszynie były zbierane dary dla Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego Położnictwa i Neonatologii we Lwowie. Zarówno w InMedzie, jak i w Wilkszynie przygotowano także paczki dla punktu wolontariatu zorganizowanego w Bibliotece Naukowej Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie — tam zostały przekazane rzeczy niezbędne cywilom biorącym udział w przygotowaniach do obrony Lwowa, a także takie, które trafią na front. W ostatnich dniach Lwów przyjął wielu uchodźców ze wschodu Ukrainy, czyli z terenów gdzie trwają najcięższe walki.

W obecnej sytuacji ważne jest, by pomoc była udzielana konkretnym odbiorcom i by szybko dotarła rzeczywiście tam, gdzie jest potrzebna, choć ogromne potrzeby są wszędzie. Sztab w Wilkszynie najmocniej zaangażował się w pomoc Szpitalowi Klinicznemu Położnictwa i Neonatologii we Lwowie, odpowiadając w ten sposób na apel skierowany przez dyrekcję tego szpitala do dyrekcji Szpitala im. Falkiewicza we Wrocławiu. Właśnie do tego lwowskiego szpitala, gdzie w schronie w piwnicach znajdują się noworodki, kobiety ciężarne oczekujące na poród i gdzie są przyjmowane porody, trafi pomoc koordynowana przez sztab wilkszyński we współpracy z innymi podmiotami. Jeden z wielu wspieranych przez wilkszyński sztab ośrodków to punkt wolontariatu zorganizowany w Bibliotece Naukowej we Lwowie.

W organizację transportu humanitarnego złożonego z dwóch ciężarówek gotowych do wyjazdu w piątek 4 czerwca nad ranem osobiście zaangażował się m.in. konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu, Yurii Tokar. Dzielni kierowcy, którzy podjęli się wyzwania przewiezienia darów bezpośrednio do kilku miast na Ukrainie, to Paweł, Artur i Sebastian z Wrocławia. Bardzo dziękujemy! Dziękujemy też wszystkim osobom prywatnym, instytucjom i firmom, a także władzom samorządowym gminy Miękinia za wszelkie wsparcie.


Środa, 2 marca

Kolejny dzień zbiórki darów dla Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego Położnictwa i Neonatologii we Lwowie oraz rzeczy niezbędnych uchodźcom przybyłym już na teren gminy Miękinia. Do świetlicy w Wilkszynie dotarły przeznaczona dla szpitala we Lwowie dary zgromadzone w różnych lokalizacjach.


Wtorek, 1 marca

W świetlicy przez cały dzień trwała zbiórka. Od rana do Wilkszyna docierali kolejni uchodźcy, którzy będą mieszkali na terenie gminy Miękinia. Z rzeczy zgromadzonych w świetlicy przez cały dzień skorzystało przynajmniej kilka rodzin uchodźców.


Poniedziałek, 28 lutego

W poniedziałek od godz. 12.00 w świetlicy kolejny już dzień trwała zbiórka rzeczy. Wszystko zostało już przez wolontariuszki posegregowane, zapakowane i przygotowane do transportu. Dogrywane były także szczegóły transportu, który wyruszy z Wilkszyna prawdopodobnie w najbliższy piątek. Do organizowanego transportu humanitarnego, który ma dotrzeć do szpitala we Lwowie, przyłączyły się firmy z terenu gminy Miękinia, m.in. firma InMed Karczewscy z Krępic — producent sprzętu medycznego dla szpitali i sal operacyjnych.


Niedziela, 27 lutego

Kierowcy, którzy wyruszyli z pierwszym transportem w nocy z soboty na niedzielę przekazali dary do różnych pomocowych punktów przygranicznych w zależności od potrzeb, głównie w Przemyślu. Przygraniczne punkty pomocowe m.in. w Medyce i Korczowej miały już zapełnione magazyny. Dary wiezione busami, które z Wilkszyna wyjechały w niedzielę nad ranem, po dotarciu do Przemyśla w większości trafiły bezpośrednio do pociągu, który jedzie w głąb Ukrainy. Leki, środki opatrunkowe i inne rzeczy wskazane przez pracujących na granicy koordynatorów trafiły m.in. do pociągu jadącego do Kijowa.

W świetlicy w godz. 14.00-18.00 trwała zbiórka, która będzie kontynuowana w kolejnych dniach. Kolejny transport z darami przeznaczonymi dla szpitala we Lwowie planujemy wysłać w piątek 4 marca, dlatego zbiórka rzeczy potrzebnych m.in. noworodkom i kobietom po porodach będzie prowadzona najprawdopodobniej do czwartku włącznie.

W związku z różnymi formami pomocy, które już trwają lub wkrótce będą zorganizowane, poszukujemy:
— osób mogących przyjąć do swojego domu/mieszkania uchodźców (nie wiemy, na jaki czas jest potrzebna taka pomoc),
— osób znających (przynajmniej w mowie) język ukraiński (ewentualnie rosyjski) i mogących pomóc w kontakcie z przybyłymi uchodźcami, którzy nie mówią po polsku,
— kierowców dysponujących busami lub dużymi samochodami osobowymi (do wyjazdu na granicę, ale też do transportu w okolicy)
— prawników, notariuszy i innych osób mogących udzielić wsparcia prawnego i organizacyjnego w legalizacji pobytu w Polsce,
— psychologów, pedagogów, terapeutów itp. gotowych do udzielenia wsparcia psychologicznego i terapeutycznego (szczególnie dzieciom),
— osób mogących pomóc uchodźcom w nauce języka polskiego,
— przedsiębiorców gotowych zatrudnić obywateli Ukrainy przybyłych do Wilkszyna i okolic,
— lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych osób mogących w razie potrzeby udzielić przebywającym w Wilkszynie i okolicy uchodźcom konsultacji lub niezbędnej pierwszej pomocy medycznej,
— wolontariuszy do pomocy przy segregowaniu i pakowaniu zbieranych darów oraz do pełnienia dyżurów w miejscu zbiórki,
— osób mogących przekazać np. łóżka, kanapy, komody i inne rzeczy niezbędne do wyposażenia pomieszczeń przygotowywanych dla uchodźców.

Ponadto w Wilkszynie tworzony jest BANK LOKALI MIESZKALNYCH. Osoby gotowe przyjąć do swojego domu/mieszkania uchodźców proszone są o wpisywanie się do formularza i/lub zgłoszenia swojej woli do sołtys Wiesławy Janusz. Rodziny, które przyjmą do siebie uchodźców, mogą liczyć na wsparcie Miękińskiego Komitetu Solidarności z Ukrainą i sztabu działającego w Wilkszynie. Z rodzinami przyjmującymi uchodźców będziemy w stałym kontakcie.

Osoby chętne do udzielenia wyżej wskazanej pomocy proszone są o wypełnienie formularza POMAGAMY UKRAINIE (informacja na temat możliwej pomocy, dane kontaktowe itp.). Przekazane informacje nie będą udostępniane publicznie (dostęp do nich będzie mieć sołtys i rada sołecka organizująca pomoc). Link do formularza: Pomoc Ukrainie (google.com)


Sobota, 26 lutego

Zainicjowana przez mieszkańców (ale nie tylko Wilkszyna) zbiórka w świetlicy wiejskiej w Wilkszynie rozpoczęła się w sobotę o godz. 9.00 i w założeniu miała być prowadzona tylko do godz. 16.00, jednak dary napływały do wieczora. Oceniamy, że przynajmniej 150 osób (rodzin) przyniosło rozmaite rzeczy. Świetlica zapełniała się błyskawicznie, dlatego już około godziny 16.00 dary zaczęły być gromadzone m.in. holu i przed wejściem, a kolejne osoby były proszone o chwilowe wstrzymanie się ze złożeniem darów do poniedziałku. W sumie przez cały dzień około 30 osób spontanicznie pomagało w segregowaniu, pakowaniu, opisywaniu i przygotowywaniu rzeczy do transportu, a także pakowaniu busów. Skala pomocy, udzielonej już pierwszego dnia akcji, okazała się ogromna. Dary zostały przekazane przez mieszkańców nie tylko Wilkszyna i Miłoszyna, ale także Pisarzowic, Brzeziny, Brzezinki Średzkiej, Prężyc, Księgienic, Lenartowic i innych miejscowości z okolicy. Do ok. 21.00 trwało segregowanie, pakowanie, opisywanie i przygotowywanie darów na potrzeby pierwszego transportu. Okoliczni mieszkańcy nie zapomnieli także o wolontariuszach i dostarczyli dla nich napoje, pączki, pizzę i inne jedzenie.

Początkowo w ramach spontanicznie zainicjowanej akcji planowaliśmy wysłać na granicę dwa busy, jednak w trakcie sobotniej zbiórki zgłosili się kolejni kierowcy z busami i dużymi autami osobowymi, dlatego w kierunku granicy ostatecznie wyruszyło siedem aut (pięć busów i dwa duże auta osobowe). Po godz. 17.00 rozpoczęło się pakowanie aut. Pierwsze auta wyruszyły w sobotę wieczorem, kolejne w niedzielę nad ranem.