Wycieczka z historią w tle

Wilkszyńska filia Miękińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Miękini zapraszają członków MUTW , oraz mieszkańców gminy Miękinia, na pierwszą w tym roku akademickim wycieczkę autokarową. W sobotę 20 listopada odwiedzimy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, gdzie czeka na nas kilka atrakcji. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Do Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu uczestnicy wilkszyńskiej filii MUTW mają okazję pojechać na specjalne zaproszenie dyrekcji tej placówki reprezentowanej przez dr. hab. Wojciecha Kucharskiego, wicedyrektora ds. naukowych. Co przygotowano dla nas w Centrum Historii Zajezdnia?

Przede wszystkim wraz z mieszkającym w Wilkszynie licencjonowanym przewodnikiem i pilotem wycieczek, Michałem Karczmarkiem, zwiedzimy niezwykłą wystawę “Wrocław 1945–2016”. Jest ona opowieścią o powojennych losach Wrocławia i jego mieszkańców, którzy – przybywszy z różnych stron Polski i Kresów – od nowa tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta. Scenograficzna, interaktywna i multimedialna wystawa wzbogacona jest tysiącami zdjęć, materiałami audio-video oraz oryginalnymi i wyjątkowymi eksponatami [zob. więcej].

Następnie na uczestników wycieczki czekać będzie nietypowa wystawa “Zajezdnia strajkuje”, która jest prezentowana jeszcze tylko do 28 listopada, więc obejrzymy ją niemal w ostatniej chwili. “Zajezdnia strajkuje” to multimedialna podróż w czasie, wprost do burzliwego Sierpnia ‘80 i ogarniętej strajkiem zajezdni autobusowej nr VII we Wrocławiu, która od 2016 roku jest siedzibą Centrum Historii Zajezdnia. Gwarantujemy, że będzie to wyjątkowe przeżycie, gdyż „Zajezdnia strajkuje” to więcej niż historyczna wystawa – to poruszająca opowieść, w którą odbiorcy zanurzają się wieloma zmysłami. Poszczególne części wystawy są podróżą przez wydarzenia Sierpnia ‘80 we Wrocławiu i przeniosą nas do prawdziwej zajezdni – do autobusu i do warsztatu samochodowego, gdzie można doświadczyć charakterystycznych dla tych miejsc obrazów, dźwięków i zapachów z tamtego burzliwego okresu [zob. więcej].

Na zakończenie wizyty Centrum Historii Zajezdnia przygotowało dla nas filmową niespodziankę. Udamy się do kina, gdzie obejrzymy film, a naszą opiekunką w tej części wyprawy będzie Kamilla Jasińska, pracująca w Centrum Historii Zajezdnia mieszkanka Wilkszyna, której mieliśmy okazję ostatnio wysłuchać podczas prezentacji “Spacer w czasie i przestrzeni po Cmentarzu Obrońców Lwowa” dla słuchaczy wilkszyńskiej filii MUTW.

W Centrum Historii Zajezdnia istnieje sklep, w którym będzie można nabyć nie tylko rozmaite pamiątki, ale także różne publikacje [zob. więcej].

Plan wycieczki:
10.00 – zbiórka przy Bibliotece i Świetlicy w Wilkszynie
10.15 – wyjazd autokarem Wilkszyna
11.30–16.00 – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy głównej “Wrocław 1945–2016”, (przerwa ok. 30 minut), seans na wystawie “Zajezdnia strajkuje”, sens w kinie (pokaz filmu-niespodzianki) – ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na fakt, że w poszczególnych pomieszczeniach może przebywać określona liczba osób, cała grupa zostanie podzielona na dwie mniejsze, które równolegle będą brały udział we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach
ok. 17.00 – dojazd do Wilkszyna

Prosimy o zabranie ze sobą maseczek. W programie przewidziano przerwę, dlatego można także zabrać prowiant, np. herbatę w termosie i coś do jedzenia.

Koszt wycieczki
Dla członków wilkszyńskiej filii MUTW udział w wycieczce jest bezpłatny.
Koszt udziału dla pozostałych osób to 10 zł oraz koszt biletów wstępu na wystawę (ok. 20 zł w zależności od rodzju ewentualnych ulg).

Zapisy
Na wycieczkę obowiązują zapisy, pierwszeństwo udziału mają słuchacze MUTW.
Liczba miejsc ograniczona .
Chęć uczestnictwa w wycieczce należy zgłosić telefonicznie:
Osoba do kontaktu:Wiesława Janusz – tel. 723726001 lub 604070613

Przy okazji wyjazdu do Centrum Historii Zajezdnia zabierzemy ze sobą dary w ramach akcji “Paczka dla Lwowiaka”. Więcej na temat tutaj.

Zdjęcie u góry dzięki uprzejmości Centrum Historii Zajezdnia.