Cząstka Lwowa w Wilkszynie

Pozostając w klimacie Zaduszek i przygotowując się do święta niepodległości, zapraszamy na otwarte spotkanie wilkszyńskiej filii Miękińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W środę 3 listopada 2021 roku o godzinie 18.00 w bibliotece odbędzie się „Spacer w czasie i przestrzeni po Cmentarzu Obrońców Lwowa”. Wstęp wolny!  

Co łączy Lwów z Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie? Dlaczego na Cmentarzu Obrońców Lwowa na Cmentarzu Łyczakowskim znajdują się pomniki żołnierzy amerykańskich oraz francuskich? Jacy wielcy i znani spoczywają na Cmentarzu Obrońców Lwowa? Na te wszystkie pytania odpowiedzi będzie można poznać podczas wirtualnego spaceru po niezwykłej nekropolii.

Cmentarz Łyczakowski to niezwykłe miejsce pamięci i sztuki, określane mianem ogrodu snu i miłości, jest przede wszystkim kotwicą polskiej pamięci narodowej. Położony wśród malowniczych wzgórz Pohulanki umożliwia spacerującym odbycie lekcji historii. To na nim, wśród ok. 300 tys. grobów, spoczywają tysiące wybitnych postaci zasłużonych dla polskiej nauki, sztuki, kultury i religii. Cmentarz ten – starszy niż np. warszawskie Powązki czy krakowskie Rakowice – jest także miejscem spoczynku sześciu pokoleń walczących o niepodległość Polski – od żołnierzy Tadeusza Kościuszki, przez żołnierzy napoleońskich, uczestników Wiosny Ludów, powstańców listopadowych i styczniowych, po obrońców Lwowa z lat 1918–1920. Dziś to właśnie Cmentarz Obrońców Lwowa, tak jak i cały Cmentarz Łyczakowski, jest obowiązkowym punktem na trasie wszystkich wycieczek z Polski. Z nim także nierozerwalnie wiąże się historia powstałego w 1925 roku Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Dlaczego? O tym w trakcie spotkania.

Podczas prezentacji zabierzemy Państwa na spacer w czasie i przestrzeni. Pokażemy filmy i zdjęcia ilustrujące obecny stan nekropolii, a także dziesiątki archiwalnych (od 1919 roku) fotografii obrazujących dzieje założenia, budowy, dewastacji i odtworzenia Cmentarza Obrońców Lwowa. Przespacerujemy się szlakiem wybitnych postaci, pokazując ich nagrobki i przybliżając najciekawsze historie. Pokażemy m.in. najmłodszych i najstarszych poległych uczestników walk, dowódców, polskich lotników, Zadwórzan i Rarańczyków. Wyjaśnimy, dlaczego na Cmentarzu znajdują się pomniki amerykańskich lotników i francuskich piechurów, a także dlaczego słynny lekarz Ludwik Rydygier jako generał został pochowany w głównej alei nekropolii. Nie zabraknie także anegdot i ciekawostek oraz fotografii przedwojennego Lwowa.

Środa, 3 listopada 2021 roku, godz. 18.00, Biblioteka w Wilkszynie, ul. Sportowa 2. WSTĘP WOLNY!

Wirtualny spacer prowadzić będzie Kamilla Jasińska z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, mieszkająca w Wilkszynie popularyzatorka historii, autorka wielu popularnonaukowych historycznych artykułów i audycji radiowych, a także kilku książek i przewodników.

Po prezentacji zapraszamy do dyskusji oraz podzielenia się własnymi wspomnieniami i refleksjami.