Wiśniowe Wzgórze filmowo

Radio Wrocław opublikowało krótki film o Wiśniowym Wzgórzu – miejscu w Lesie Mokrzańskim, w którym pozostałości dawnej świetności tych okolic do dziś rozpalają wyobraźnię mieszkańców Wilkszyna i okolic.

Znajdujący się na południu Wilkszyna malowniczy Muckerauer Wald, czyli Las Mokrzański, stał się miejscem, gdzie na przełomie XIX i XX wieku wzniesiono kilka obiektów m.in. okazałe pensjonaty i restauracje. Tutaj także, na rozległych polach tuż przy lesie, założono plantację wiśni, od której swoją nazwę wzięła ta okolica – Kirschberg, czyli Wiśniowa Góra. W przestronnych willach i pensjonatach, należących do gospodarzy z Wilxen, mieszkali głównie wrocławscy bogaci emeryci. W tutejszych restauracjach czas wolny lubili też spędzać nie tylko mieszkańcy Wilkszyna, ale przede wszystkim goście z pobliskiej Lissy (Leśnica) czy nieco odleglejszego Breslau (Wrocław), którzy docierali tu przeważnie bryczkami lub spacerując przez las po wytyczonych i wybrukowanych ścieżkach. Jedna z takich dróg, prowadząca od pętli autobusowej aż do osiedla i wylotu m.in. obecnej ul. św. Huberta, także i współcześnie jest pełna spacerowiczów, rowerzystów i biegaczy.

Niestety, po okazałych pensjonatach i restauracjach niewiele pozostało. Najbardziej widocznym znakiem są schody wraz z kawałkiem fundamentu. Nie jest to pozostałość po jednej w mieszczących się na tym terenie restauracji, jak najczęściej się twierdzi, ale jest to fragment willi Birkenhain, lokalnie zwanej Kanonenvilla, czyli willą Armatnią. Nazwa ta nawiązywała do znajdującej się tuż przed wejściem do posiadłości starej armaty, którą pamiętają jeszcze przedwojenni mieszkańcy Wilkszyna. W trakcie II wojny światowej znajdowała się tu radiostacja Ministerstwa Transportu Lotniczego Rzeszy (RLM Reichsluftfahrt-Ministerium). Tutaj w ostatnich latach wojny służbę pełniły dwie młode Niemki z Wilkszyna, zajmujące się deszyfrowaniem wiadomości radiowych. Po wojnie willa ta podzieliła los innych zabudowań na Wiśniowej Górze, choć nie wiadomo, kiedy dokładnie przestała istnieć. Jedynym śladem po niej, są zachowane do dziś kamienne schody, od wielu lat rozbudzające wyobraźnię obecnych mieszkańców Wilkszyna…

Film zrealizowany przez Radio Wrocław m.in. na podstawie materiałów z naszej strony można obejrzeć TUTAJ, a więcej informacji na temat tajemnic Wiśniowego Wzgórza, czyli dawnej Kolonii Kirschberg można znaleźć na naszej stronie w zakładce CIEKAWOSTKI. Zob. Kolonia Kirschberg, czyli tajemnice Wiśniowej Góry.