“Śniadanie Mistrzów” w Wilkszynie

Po rocznej przerwie do Wilkszyna powraca kultowy wyścig rowerowy miłośników indywidualnej jazdy na czas. Zawodnicy zmierzą się już 16 czerwca (niedziela). Zapisy do środy 12 czerwca. Zapraszamy!

Śniadanie Mistrzów, czyli otwarte zawody kolarskie w indywidualnej jeździe na czas, w krótkim czasie stały się obowiązkową imprezą dla kolarzy amatorów z całej Polski. Tegoroczna edycja wyścigu przebiegać będzie na nieco zmodyfikowanej trasie. Dystans pozostaje prawie ten sam – 15,4 km. – Trasa jest trudna i wymagająca. Zmiana przebiegu trasy spowodowana jest remontami okolicznych dróg i wymianą ich nawierzchni – wyjaśnia Adam Pawlikowski, organizator zawodów i dodaje, że w związku ze zmianą trasy, tworzony będzie nowy ranking wszechczasów, a co za tym idzie – każdy ma szansę na zajęcie w nim czołowej lokaty. Dotychczasowy rekord na poprzedniej trasie ustanowił w 2013 r. Marek Jankowski z Opola – 20 min 35 sek. Wg dotychczasowego rankingu najlepszym zawodnikiem z Wilkszyna jest Jacek Łuczkiewicz, który w 2014 r. miał zaledwie 1 min i 23 sek. straty do najlepszego zawodnika w rankingu (zob. pełen ranking z lat 2012–2017). Od tego roku prowadzona będzie ponadto odrębna klasyfikacja mieszkańców Wilkszyna. Jedyny warunek to zameldowanie w Wilkszynie. Dla zwycięzcy przewidziano Puchar Wilkszyna w indywidualnej jeździe na czas.

Trasa zawodów to pętla o długości 15,4 km prowadząca drogą o dobrej nawierzchni, ale przez pofałdowany teren – maksymalny podjazd 6,9%, zjazd 1,5 km o nachyleniu 5,6%, średni podjazd na całej trasie to 1,3%. Na trasie czeka także kilka ładnych zjazdów, dużo prostych odcinków i wiele ładnych widoków, bowiem trasa wiedzie przez malowniczo położony Wilkszyn, Pisarzowice, Brzezinkę Średzką i Brzezinę. Choć na trasie tej w niedzielę rano zazwyczaj jest niewielki ruch samochodowy, to zawodnicy muszą pamiętać, że wyścig odbywa się w ruchu otwartym, co oznacza, że każdego uczestnika zawodów obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego ujęte w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Start i meta znajdują się w Wilkszynie przy stacji paliw Gazela. Start pierwszego zawodnika zaplanowano na godz. 8.00. Biuro zawodów będzie czynne od godz. 6.00. Zapisy są przyjmowane do środy 12 czerwca włącznie (ZAPISZ SIĘ). Wpisowe – obejmujące ubezpieczenie i śniadanie – wynosi 65 zł od osoby (płatność do 12 czerwca, w dniu zawodów – 85 zł).

Czas przejazdu wszystkich zawodników będzie mierzony elektronicznie. Trzej pierwsi zawodnicy w każdej kategorii wiekowej oraz najszybsze panie otrzymają medale.

Zob. także FB/sniadaniemistrzow oraz FB – Śniadanie Mistrzów 16 czerwca 2019 r.