Wilkszyński Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Młodszych, starszych i najstarszych – krótko mówiąc, wszystkich, bo wszyscy jesteśmy dziećmi – serdecznie zapraszamy na Wilkszyński Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. W niedzielę, 9 czerwca, na terenie rekreacyjno-sportowym przy Orliku w Wilkszynie moc rozmaitych atrakcji czekać będzie już od 12.00 do wieczora. Wstęp wolny!

III BIEG Z FUNDACJĄ NA MAKSA I ROZGRYWKI O PUCHAR WILKSZYNA

Jedną z głównych atrakcji Festynu będzie organizowany już po raz trzeci charytatywny Bieg z Fundacją na Maksa, w ramach którego pierwszy start zaplanowano na na godz. 13.00. Zob. także III Bieg z Fundacją na Maksa.

Wiele atrakcji organizatorzy Festynu przygotowali także dla tych, którzy nie będą uczestniczyć w biegu. Rodzinny turniej siatkarski rozpocznie się o godz. 15.00. Zapisy na miejscu od godz. 12.00. Drużyny (rodzinne, sąsiedzkie, przyjacielskie) mogą być maksymalnie 4-osobowe, z tego maksymalnie dwoje dorosłych. System rozgrywania meczy będzie zależny od liczby drużyn biorących udział w turnieju i zostanie ustalony na miejscu. Puchar dla zwycięskiej drużyny funduje sołtys i rada sołecka Wilkszyna.

Bitwa bramkarska to nietypowy turniej piłkarski przeznaczony dla bramkarzy, ale i zawodników z pola, którzy czasem lubią stanąć między słupkami. Zasady są bardzo proste: dwaj zawodnicy stają naprzeciwko siebie na mini boisku i atakują bramkę rywala. Kto zdobędzie więcej bramek – wygrywa. Czas 2 minuty. Rozgrywki, które rozpoczną się o godz. 15.00 poprowadzi Zorza Wilkszyn, która ufunduje także puchar dla zwycięzcy.

KAPSUŁA CZASU

Ci, którzy w Wilkszynie mieszkają przynajmniej od 2013 r. być może pamiętają Kapsułę Czasu, jaka z inicjatywy lokalnych aktywistów 1 czerwca 2013 r. wkopana została tuż przed wejściem na teren Orlika. Znalazły się w niej wszystkie „znaki teraźniejszości” umieszczone przez mieszkańców Wilkszyna, m.in. listy, fotografie, kroniki, gazety codzienne i tygodniki, a przede wszystkim wpisy mieszkańców. Kapsuła w formie beczki została zakopana i nakryta głazem z płytą inskrypcyjną. W zamyśle pomysłodawców powinna zostać otwarta 1 czerwca 2043 r.
Zob. filmową relację z wkopania Kapsuły Czasu

Tym razem tworzyć będziemy Dźwiękową Kapsułę Czasu. Każdy z mieszkańców będzie mógł sam, z rodziną, sąsiadami czy znajomymi stanąć przed kamerą i nagrać kilka słów dla potomności. Specjalny namiot rozstawiony będzie przy Orliku w godz. 13.00–17.30. Wszystkie nagrania zostaną zarchiwizowane i po raz pierwszy odtworzymy je najwcześniej dopiero za 3 lata, być może na podobnym Festynie Rodzinnym.

Dźwiękowej Kapsule Czasu towarzyszyć będzie także wersja tradycyjna, podobna jak ta z roku 2013 r. Do niedużej beczki każdy z mieszkańców Wilkszyna będzie mógł włożyć na pamiątkę coś małego, tam trafi też księga pamiątkowa z wpisami mieszkańców. Kapsuła Czasu V-2 nie zostanie zakopana, ale zaplombowana będzie spokojnie czekała w bezpiecznym miejscu na otwarcie 1 czerwca 1943 r. razem z pierwszą.

DODATKOWE ATRAKCJE

Skoro Wilkszyński Festyn Rodzinny jest organizowany z okazji Dnia Dziecka, to nie może na nim zabraknąć tego, co dzieci bardzo lubią, czyli dmuchanych zamków. Oprócz nich wśród dodatkowych atrakcji m.in. ścianka wspinaczkowa, ogromne bańki mydlane, malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, warsztaty plastyczne, kącik zabaw, zumba, mistrzowski pokaz taekwon-do, strzelanie z łuku, wyścigi rowerów odwrotnie skrętnych oraz stoisko z poradami kosmetycznymi. Wśród festynowych propozycji także kiermasz zabawek. Każdy, kto ma w domu zabawki takie, które już znudziły się dzieciom, ale są w bardzo dobrym stanie, może je przynieść na festyn i wymienić na inne.

Gratką nie tylko dla dzieci będzie z pewnością pokaz samochodów, które niegdyś startowały w historycznych rajdach Monte Carlo. Jakie auta będzie można zobaczyć, dowiedzieć się o nich więcej, a niektórymi także przejechać? Tego Polski Związek Motorowy celowo nie ujawnia, ale jednocześnie gorąco zaprasza wszystkich na pokaz.

Wszystkim atrakcjom towarzyszyć będzie zbiórka do puszek dobrowolnych datków, które zostaną w całości przekazane na działalność statutową Fundacji na Maksa, w tym wsparcie tegorocznego wyjazdu wakacyjnego dla rodzin dzieci niepełnosprawnych.

Oprócz tych wszystkich atrakcji każdy gość festynu będzie mógł zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta chorego na nowotwór krwi jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych. Punkt rejestracji w trakcie festynu działał będzie w godz. 13.00–18.00. Więcej na www.dkms.pl.

Festyn zakończy się integracją mieszkańców przy muzyce z lat 80., która rozpocznie się ok. godz. 18.00.

O to, by goście festynu do wieczora nie zgłodnieli, zadba Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkszyna, które przygotuje domowe ciasta i inne smakołyki. Nie zabraknie także dań z grilla i napojów (bezalkoholowych). Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji na Maksa.

————————————————————————————————————-

Głównymi organizatorami Wilkszyńskiego Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka są Sołtys i Rada Sołecka Wilkszyna wraz z Radną Gminy Miękinia z Wilkszyna oraz Fundacja na Maksa organizująca bieg. Głównym sponsorem festynu jest Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini.
Organizację Festynu wspierają ponadto:

  • Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkszyna
  • Polski Związek Motorowy
  • Śniadanie Mistrzów naczas.com
  • Radna powiatu średzkiego z Wilkszyna
  • Zorza Wilkszyn
  • Future4Kids
  • OVB Allfinanz Polska 
  • InSun Solar Energy
  • Agnieszka Fabczyńska – Mary Kay Cosmetics